Dominika Dzikowska
 Jeśli robisz zdjęcia głównie telefonem, to dziś mam dla Ciebie 5 wskazówek, jak robić to lepiej. 
lepsze zdjęcia telefonem

Dostałam bardzo fajne pytanie na Insta Stories: Czy mogłabym prowadzić moje konto, zamieszczając tylko zdjęcia z telefonu?

I odpowiedz brzmi: nie. Bo najbardziej na świecie lubię zdjęcia z bardzo selektywną ostrością i z rozmytym tłem. A takie zdjęcia na telefonie nie wychodzą. Do tego najbardziej sprawdza się jednak większy aparat. To jest mój styl i trudno by mi było z niego zrezygnować.

ALE! Jestem wielką fanką fotografowania komórką! Bo szybko, bo wygodnie, bo nie trzeba ciężarów nosić, bo jest tyle świetnych aplikacji na telefon. I nieustająco opada mi szczęka, gdy myślę o tym, jaką mamy dziś wygodę i łatwość robienia naprawdę świetnych zdjęć. 

1. Pierwszy krok do elepszych zdjęć telefonem – przetrzyj obiektyw. 

Obiektyw w telefonie często jest upaprany, bo dotykamy do palcami, przyczepiają się do niego parochy z kieszeni i inne brudki. Brudny obiektyw sprawia, że zdjęcia są mało wyraźne, jakby zamglone, bez kontrastu.

lepsze zdjęcia telefonem
lepsze zdjęcia telefonem

Na zdjęciu po lewej widać, że obiektyw był upaprany. Szybka akcja rąbkiem od sukienki i mamy efekt na zdjęciu po prawej stronie. (Oba zdjęcia bez żadnej obróbki).

2. Jeśli fotografujesz osobę lub przedmiot – znajdź dobre tło do zdjęcia.

Tło na zdjęciach z telefonu jest ostre – bardzo trudno jest je rozmyć. Wyraźnie widać wszystko co jest i na pierwszym, i na drugim, i na trzecim planie.
Znajdź takie tło, które nie odwraca uwagi od tematu zdjęcia, np. kawałek gładkiej ściany, zieleń drzew albo pejzaż. Unikaj samochodów, koszy na śmieci, przypadkowych znaków drogowych, słupów, brzydkich szyldów reklamowych i wszystkiego, co nie pasuje do koncepcji.

lepsze zdjęcia telefonem
Przykładowe foto z telefonu z dobrym tłem – jasnym, nieprzeszkadzającym. 

3. Robiąc zdjęcia telefonem, zwróć uwagę na linie.

Jeśli fotografujesz architekturę i wnętrza , np. fajną kawiarnię, w której jesteś, albo swoją własną sypialnię, zwróć szczególną uwagę na linie pionowe.

Krawędzie ścian i mebli, słupy, filary, pionowe barierki schodów  wszystkie te linie pionowe wyglądają dużo lepiej, kiedy są proste (to znaczy równoległe do boków kadru). Bardzo pomaga w tym włączenie linii pomocniczych, czyli siatki na wyświetlaczu. Można to zrobić w ustawieniach telefonu.

Tu na przykład bardzo uważałam na te słupy i linie w oknach, żeby były prosto. Dzięki temu zdjęcie wygląda porządnie i równo, mimo krzywych linii basenu i dachu.

lepsze zdjęcia telefonem

Fotografując miasto lub pejzaż, szukaj linii wiodących wgłąb kadru. Takie linie poprawiają kompozycję i sprawiają, że jest bardziej wyrazista. Ten widok poniżej nie był jakiś wyjątkowo fotogeniczny, ale linie wiodące (chodnik, krawężnik, ulica) dodały zdjęciu uroku.

lepsze zdjęcia telefonem

4. Robiąc zdjęcia telefonem, zwróć uwagę na to, co jest na pierwszym planie.

Obiektyw w telefonie działa tak, że to co jest blisko robi się większe, a to co jest dalej – mniejsze. Powoduje to zniekształcenia perspektywy. To dlatego, robiąc selfie, często ustawiamy telefon lekko z góry: bo dzięki temu to nasza twarz i oczy jest większa, a ciało mniejsze. Jeśli chcesz uniknąć tych zniekształceń, nie rób zdjęć telefonem z bardzo bliska

Poniżej przykład dobrego selfie : lekko z góry i dlatego mam takie wielkie oczy i taka jestem drobniutka (bo głowa duża, a mały kadłub).

lepsze zdjęcia telefonem

A tu mnie Dzikowski ufocił nad Balatonem — mała głowa (biust też się nie powiększył, haha), za to gigantyczna dłoń i MEGA kufel ze szprycerem. Na tym zdjęciu idealnie widać, jak przesadnie powiększone jest to, co jest bliżej obietywu w telefonie.

5. Chcesz mieć lepsze zdjęcia z telefonu? Pamiętaj o obróbce!

Jest tyle świetnych i darmowych aplikacji na telefon. Jak ja pomyślę, że kiedyś trzeba było siedzieć GODZINAMI w ciemni, żeby zrobić coś, co teraz robię dwoma pyknięciami palca w telefonie, to skaczę do góry z radości.

Świetną kolorystykę zdjęć zapewniają filtry z apki VSCO. Jeśli chcesz robić jasne, świetliste zdjęcia, możesz użyć aplikacji Snapseed. A jeśli często robisz (auto)portrety to sprawdź retusz w aplikacji Facetune.

Jak szukasz aplikacji do bardziej zaawansowanej obróbki, sprawdź Lightroom Mobile. Jego darmowa wersja jest świetnym narzędziem do edycji ekspozycji i pracy na kolorach, możesz w niej również zapisać swoje ustawienia (presety) i kopiować je na kolejne zdjęcia.

zdjęcie prosto z telefonu
fot. Monika Pazdej
zdjęcie po edycji w Lightroom mobile

No, także głowa do góry jeśli nie masz lustrzanki. Działaj z tym, co masz! Z telefonu naprawdę sporo można wycisnąć!!!