Chcesz, żeby Twoje zdjęcia nabrały wyrazu, ale nie wiesz, jak to zrobić? Pokażę Ci funkcję, którą znajdziesz w swoim aparacie  i telefonie. Dzięki niej zaczniesz robić ciemne i klimatyczne zdjęcia.

klimatyczne zdjecia

Funkcja, z którą chcę Cię dzisiaj zapoznać to KOREKCJA EKSPOZYCJI, a mówiąc po ludzku jest to przyciemnianie i rozjaśnianie zdjęcia już na etapie jego robienia. To funkcja, z której możesz skorzystać w aparacie i w telefonie.

Jest to bardzo proste i bardzo przydatne, więc niech Cię nie zraża fachowe słownictwo.

W instrukcjach aparatów pojawiają się różne nazwy tej funkcji: czasem to korekta ekspozycji, czasem korekcja ekspozycji, a czasami kompensacja ekspozycji – grunt, że chodzi o to samo!

Jak robić ciemne zdjęcia aparatem?

Co zrobić, jeśli zdjęcie prosto z aparatu wychodzi mdłe, blade, za jasne albo za ciemne? Nawet jeśli nie ogarniasz trybu manualnego, jest na to prosta rada.

swiatlomierz korekta ekspozycji

Korekta ekspozycji w aparacie

Pokażę Ci krok po kroku, co należy zrobić. Na wyświetlaczu albo w wizjerze znajdź światłomierz. To jest taka podziałka, gdzie na środku jest zero, po jednej stronie plus, a po drugiej minus. Standardowo podziałka światłomierza ustawiona jest na środku, na zero. 

Żeby rozjaśnić zdjęcie musisz ustawić korektę ekspozycji na +1 +1,5 albo nawet +2. I odwrotnie: żeby przyciemnić ustawiamy podziałkę na -1 albo na -2.

Jeśli nie możesz tego znaleźć u siebie, zajrzyj do instrukcji aparatu i znajdź w indeksie hasło “Korekta ekspozycji” (albo Kompensacja, albo Korekcja – chodzi o to samo)

Niektóre aparaty mają wygodne pokrętło z wartościami -2 -1 0 +1 +2. To jest właśnie ta funkcja!

zdjecie przed korekta ekspozycji
ciemne i klimatyczne zdjęcie

Zdjęcie po lewej było wykonane bez korekty ekspozycji, z podziałką ustawioną na zero. I jest za jasne. Zdjęcie po prawej zostało zrobione z podziałką światłomierza ustawioną na -2, czyli zastosowałam korektę ekspozycji.

Efekt końcowy po szybkiej obróbce:

klimatyczne zdjecie po obróbce
promocja techniczne podstawy fotografii

Telefonem też można robić ciemne i klimatyczne zdjęcia!

Nawet najprostsze modele telefonów posiadają opcję rozjaśniania i przyciemniania zdjęcia, z której możesz skorzystać, kiedy chcesz uzyskać fajny klimat.

Najpierw pokażę Ci, jak zrobić ciemną, mroczną kompozycję.

Przede wszystkim takie zdjęcie robimy za dnia, przy świetle z okna. Wiele osób mylnie sądzi, że jak zdjęcie jest ciemne, to było robione po zmroku. Nie! Wciąż potrzebujesz dobrego światła. Ciemne tło możesz zrobić z czarnego lub szarego kartonu albo po prostu możesz fotografować na tle ciemniejszej ściany, tak jak ja.

klimatyczne zdjecia telefonem - przed korekta
klimatyczne zdjecia telefonem - po korekcie

Po wycelowaniu telefonem w ustawioną scenkę, wychodzi mi takie coś jak na pierwszym zdjęciu: obraz jest za jasny, a talerzyk z mandarynkami jest prześwietlony. Prześwietlony, czyli na zdjęciu są takie puste białe placki. W tym przypadku widać je na talerzu i na obranych skórkach w tych miejscach nie ma szczegółów i często nie da się tego potem poprawić w obróbce. 

Nie o taki efekt mi chodziło! Chcę mroczny klimat, jak na zdjęciu nr 2!

Korekta ekspozycji w telefonie

Żeby regulować jasność zdjęcia dotknij palcem ekranu. W iPhone’ach pojawia się słoneczko,  w Samsungach to jest żarówka tak czy siak, ta opcja pozwoli Ci przyciemnić zdjęcie. Trzymasz palcem słoneczko i jedziesz w dół. W innych telefonach jeździ się prawo/lewo, ale działa to dokładnie tak samo. Możesz też pukać palcem w te za jasne miejsca obraz się przyciemni.

klimatyczne zdjecia telefonem - przed korekta
klimatyczne zdjecia telefonem - po korekta

Jeśli Twój smartfon ma tryb profesjonalny, możesz też skorzystać z korekty ekspozycji oznaczonej symbolami EXP, +/- albo +/- EV. 

Korekta ekspozycji w trybie PRO działa tak samo jak w dużych aparatach – opisałam to powyżej. 

Dla mnie właśnie takie zdjęcia na ciemnym tle (albo odwrotnie, na jasnym) są doskonałym sposobem na kompozycję. 

Dobra kompozycja pozwala podkreślić i uwypuklić nasz główny temat. Spójrz na zdjęcie powyżej i wyobraź sobie, że zrobiłam je na pomarańczowym tle. Ani mandarynki, ani kwiaty nie przyciągałyby tak mocno uwagi. 

To właśnie kontrast między ciemnym tłem a jasnymi i pomarańczowymi kwiatami i owocami: pozwala uzyskać mocną, czytelną kompozycję.

To samo dotyczy zdjęć na jasnym tle. Kiedy na jasnym tle ustawisz kubek z czarną kawą, kontrast sprawi, że kawa „wyskoczy ze zdjęcia”, mocniej przyciągnie uwagę.

I oczywiście to nie oznacza, że tylko zdjęcia na białym czy na czarnym tle są ok. Ale jest to fajny sposób fotografowania warty przećwiczenia.