Kobieca Foto Szkoła: darmowa grupa na Facebooku

REGULAMIN + informacje na dzień dobry

Cześć! Tu Dominika Dzikowska – założycielka Kobiecej Foto Szkoły. Super, że chcesz dołączyć. To jest bardzo fajne i przyjazne miejsce!

Darmowa grupa na Facebooku „Kobieca Foto Szkoła” to miejsce, gdzie wspólnie uczymy się robić lepsze zdjęcia, a przy okazji dobrze się bawimy i wspieramy w pasji do fotografowania. Grupa jest przede wszystkim kierowana dla osób początkujących, także jeśli nie umiesz nic, ale lubisz robić zdjęcia, albo fotografujesz tylko telefonem – czuj się zaproszona!

Na początek poznajmy się – zobacz krótki filmik poniżej.

ZASADY FUNKCJONOWANIA GRUPY:

1. ŻYCZLIWOŚĆ I WSPARCIE

To naczelne zasady funkcjonowania tej grupy! Pomagamy sobie, a nie dokopujemy. Dopuszczamy tylko konstruktywną krytykę. Co to znaczy? Piszemy o plusach i minusach. Zawsze staramy się w pierwszej kolejności za coś pochwalić, a dopiero potem wskazać słabe punkty zdjęć. Jeśli potrafisz: daj konkretną radę, jak coś poprawić, zasugeruj lepsze rozwiązanie.

Pamiętaj, że w grupie uczestniczą osoby bardzo początkujące – nie podcinaj skrzydeł, nie pisz, że zdjęcie jest beznadziejne. Takie komentarze są usuwane, a osoby wielokrotnie łamiące regulamin wylatują z grupy.

Usuwamy też wszelkie złośliwości, ironiczne uwagi (typu „Instrukcji chyba się nie przeczytało”). Niedopuszczalne są wycieczki osobiste i obrażanie innych osób.

2. NIE MA GŁUPICH PYTAŃ I NIE MA ZBYT SŁABYCH ZDJĘĆ

Ta grupa służy do nauki fotografii, a nie do popisywania się, kto robi lepsze zdjęcia. Jak najbardziej można tu publikować zdjęcia nieudane – właśnie po to, żeby dostać porady i wsparcie. TO NIE KONKURS O ZŁOTE KALESONY.

Nie bój się pytać o nawet najprostsze kwestie. Ta grupa jest dla początkujących, masz prawo nie wiedzieć.

3. ZERO (AUTO)PROMOCJI I LINKÓW

Nie reklamujemy swoich biznesów, produktów, blogów i Instagramów. Nie reklamujemy również cudzych biznesów, produktów, blogów i Instagramów. Jedynym wyjątkiem są posty cykliczne przeznaczone do tego celu.

Nie umieszczamy linków, ani w komentarzach, ani w postach – wyjątkiem są linki z dużych serwisów dające odpowiedź na problem poruszany w wątku.

Oznacza to w praktyce, że nie wolno:

  • reklamować cudzych i swoich wyzwań fotograficznych, warsztatów i kursów
  • reklamować cudzych i swoich ebooków i innych darmowych treści do pobrania
  • odsyłać dziewczyn z grupy na priw (gdzie przypuszczalnie przedstawisz im swoją ofertę)
  • opisywać swoich produktów i usług.

Zastrzegamy sobie prawo do decydowania, czy post (lub komentarz) ma charakter autopromocji i kasowania takich postów (lub komentarzy).

Ta zasada nie dotyczy samej Kobiecej Foto Szkoły i mnie, czyli jej założycielki. Tak jak mówiłam w filmie powyżej, grupa ma charakter ekspercki i jest mocno związana z moim biznesem, firmą „Kobieca Foto Szkoła”. W grupie dzielę się tu wiedzą za darmo, inwestuję w to mój czas i pieniądze – i jest to jedno z moich marketingowych narzędzi do promocji płatnych kursów (oczywiście od czasu do czasu!). Jeśli masz z tym problem, nie dołączaj do grupy.

4. TRZYMAJ SIĘ TEMATU

Tematem grupy jest szeroko rozumiana fotografia: cyfrowa, analogowa, telefonem i aparatem. Dopuszczamy też tematy związane z Instagramem (jak założyć konto, jak przyciągnąć Followersów itp.). Posty i dyskusje na inne tematy będą usuwane.

Burzliwe dyskusje nie na temat, dygresje i wzajemne przepychanki – będą moderowane.

5. JAKIE POSTY AKCEPTUJEMY

Twój post powinien należeć do jednej z dwóch kategorii:

  • PYTAM / CHCĘ SIĘ NAUCZYĆ (Np. wrzucasz swoje zdjęcie do oceny, pytasz o programy do obróbki zdjęć, masz problem i prosisz o radę)
  • UCZĘ / INSPIRUJĘ (Dzielisz się swoją wiedzą – pokazujesz zdjęcie przed i po, opisujesz nową aplikację na telefon, którą odkryłaś; pokazujesz swoje świetne zdjęcie i piszesz jak je zrobiłaś)

Nie wrzucamy samego zdjęcia bez komentarza! Napisz, czego oczekujesz od grupy, na jakim jesteś poziomie, z czym masz problem, jaki jest kontekst zrobienia zdjęcia: czy to jest prywatne zdjęcie Twojego dziecka czy płatna sesja dla klienta. (Nie wystarczy lakoniczne „Co sądzicie?” albo „Jak odbiór?”).

5. AKCEPTACJA POSTÓW

Od poniedziałku do piątku posty są zatwierdzane, to znaczy, że czasem musisz poczekać kilka godzin, zanim post pojawi się w grupie. Jeśli post łamie regulamin – nie zostanie zatwierdzony. Z czasem, wraz z powiększaniem się grupy rezerwujemy sobie prawo do selekcjonowania postów: będziemy wybierać takie, na których najbardziej skorzysta nasza społeczność.

Posty zatwierdzają: Dominika Dzikowska (założycielka Kobiecej Foto Szkoły) i jej dwie współpracowniczki: Kinga Bartkowiak i Monika Pazdej. Kontakt do nas: kontakt@kobiecafotoszkola.pl

Nie pisz do nas wiadomości prywatnych – pisz na powyższy adres email!

Jeśli pojawi się jakiś problem, zauważysz, że ktoś łamie reguły grupy, a w szczególności zachowuje się niemiło, zgłoś nam naruszenie regulaminu. Można to zrobić poprzez zgłoszenie posta lub komentarza do moderacji. W tym celu klikasz trzy kropki obok posta / komentarza. Możesz też napisać do nas maila na adres: kontakt@kobiecafotoszkola.pl

6. JAKIE ZDJĘCIA WRZUCAĆ NA GRUPĘ:

  • Po pierwsze – swoje własne. Zabroniona jest publikacja cudzych zdjęć, zwłaszcza jeśli narusza to ich prawa autorskie. Jeśli chcesz pokazać swoją inspirację – wrzuć zrzut ekranu (Musi być jasne, że nie przypisujesz sobie autorstwa!)
  • Zabronione jest umieszczanie zdjęć naruszających standardy Facebooka. Odpadają śmiałe akty oraz wszelkie zdjęcia, które mogą urażać uczucia innych osób (drastyczne, obrazoburcze, erotyczne itp.)
  • Wrzucamy zdjęcia na dowolnym poziomie. Można publikować zdjęcia nieudane – to doskonała okazja do nauki!

 

7. HARMONOGRAM TYGODNIOWY (Opis poniżej)

PONIEDZIAŁEK: Dzień dla początkujących

Tego dnia zapraszamy szczególnie dziewczyny, które dopiero zaczynają. Jeśli wstydzisz się wrzucić zdjęcie – to zrób to najlepiej w poniedziałek. Tego dnia nie akceptujemy postów od profesjonalistek (zero profi sesji foto i pytań o umowy z klientami), dajemy przestrzeń  na najbardziej podstawowe pytania i najbardziej początkujące fotografie.

W poniedziałki o 15:00 Dominika prowadzi LIVE, gdzie komentuje Wasze zdjęcia: podpowiada co można ulepszyć, daje wskazówki i zagrzewa do walki. Zdjęcia do skomentowania można zgłosić w weekend – szukaj postu przypiętego na górze.

WTOREK: #instawtorek

Cotygodniowa SUPER akcja, która polega na tym, że wrzucamy na Instagram zdjęcia na zadany temat. Biorą w niej udział setki dziewczyn i to jest świetna zabawa (plus promocja Twojego konta, bo w tym wątku dajemy linki do siebie).

Jeśli chcesz poznać temat danego tygodnia z wyprzedzeniem, zapisz się na Newsletter Kobiecej Foto Szkoły. Raz w tygodniu w czwartek dostaniesz miły list z poradami fotograficznymi i tematem Instawtorku.

ŚRODA: Obróbkowe czary mary

Cykliczny post dedykowany obróbce zdjęć: i na telefonie i na komputerze. Pokazujemy swoje zdjęcia przed i po i dzielimy się patentami na obróbkę.

CZWARTEK: Na zmianę: Reklamowy Czwartek / Oceń mój Instagram

Reklamowy czwartek – pod tym postem w komentarzach można wrzucać zdjęcia „reklamowe” plus jeden link do siebie: do swojego produktu (sprzedajesz rękodzieło na Etsy? zabawki dla dzieci? kosmetyki? Pokaż to na zdjęciach). Możesz też zaprosić dziewczyny na sesję fotograficzną, albo polecić ostatni wpis na swoim blogu. (Uwaga: Linki umieszczamy tylko w komentarzach, nie zakładamy osobnych wątków).

Oceń mój Instagram – to cykliczny post, gdzie w komentarzu wrzucamy link do swojego Instagrama i możemy uzyskać informację zwrotną: co się podoba, co ulepszyć, co zrobić, żeby przyciągać więcej Obserwujących.

PIĄTEK: Dzikowska na żywo — live w grupie o godzinie 10.00

Co tydzień transmisja na żywo na tematy związane z fotografią: np. „Jak urządzić domowe mini-studio?” „Co zrobić, żeby zdjęcia były bardziej ostre?” „Jaki obiektyw kupić?” Poprzednie odcinki są dostępne w grupie w zakładce filmy – kiedy najedziesz na poszczególne ikony filmów wyświetlają się ich tytuły!

SOBOTA I NIEDZIELA:

W weekend wyłączamy zatwierdzanie postów, a to oznacza, że w grupie obowiązuje większy luz i swoboda. Zachęcamy do dzielenia się swoimi zdjęciami (także bardzo profesjonalnymi). Zasady regulaminu wciąż obowiązują!

SOBOTA: post cykliczny UPS nie wyszło

Dla rozładowania napięcia i pokazania, że KAŻDEJ z nas czasem coś nie wychodzi. Wątek gdzie wrzucamy nieudane pstryki, opowiadamy zabawne historie o wpadkach.

NIEDZIELA: SESJE FOTOGRAFICZNE

Wątek dedykowany dla profesjonalnych i półprofesjonalnych fotografek. W tym wątku można też zamieszczać link do swojej strony – i w ten sposób promować swoje konto na Instagramie albo usługi fotograficzne!

Ufff… Brawa dla Ciebie jeśli doczytałaś do końca! Dołączaj śmiało i widzimy się po drugiej stronie!

ADMINISTRATORKI:
Dominika Dzikowska, założycielka grupy
Monika Pazdej
Kinga Bartkowiak