Jak robić jasne zdjęcia w pochmurne dni, kiedy za oknem deszcz i szarość? Nie jest to najpiękniejsza pora roku do fotografowania, szczególnie jeśli robisz zdjęcia w domu. W tym wpisie zdradzę Ci moje patenty na jasne zdjęcia które możesz wykorzystać kiedy na dworze jest mało światła.

> Jak robić jasne zdjęcia w pochmurne dni  film instruktażowy

Fotografowanie jesienią bywa frustrujące, za oknem szaro, mimo że starasz się robić zdjęcia w południe. Na zdjęciach ciemno, cienie, a Ty chcesz jasnych zdjęć. Rozumiem to i dlatego dziś mam dla Ciebie film instruktażowy. Czuję, że może podniosę Cię w ten sposób na duchu i pokażę, że nawet w pochmurne dni można wykorzystać światło do maksimum.

Jeśli nie masz balkonu, głowa do góry, nie wszystko stracone  tę samą sztuczkę można zastosować na stole pod oknem. Albo na podłodze, ale nie tuż pod samym parapetem — trzeba się kawałek odsunąć, bo parapet rzuca cień.

Na filmie pokazuję białe płyty piankowe, którymi odbijam światło. To jedno z moich podstawowych akcesoriów fotograficznych. Taką płytę można kupić za kilka, kilkanaście złotych w sklepie dla plastyków. Równie dobrze sprawdzi się biały styropian albo blenda fotograficzna. Ważne, żeby była to spora biała lub srebrna powierzchnia, która odbije światło.

Zapisz się na newsletter i pobierz poradnik

Wybierz jasne miejsce do zdjęć

Dziś będziemy robić modne zdjęcie typu flat lay, czyli fotografowane z góry przedmioty ułożone na płasko. Flat lay to modny styl na Instagramie, zdjęcia tego typu można robić aparatem lub telefonem. Często robienie ich telefonem bywa łatwiejsze, ponieważ telefon ma wbudowany szeroki obiektyw, dzięki czemu nie musisz wspinać się na drabinę, żeby objąć cały plan.

Kiedy fotografujesz w domu, wybierz jasne miejsce, gdzie będziesz miała dobre, dzienne światło. Najlepsze miejsce do zdjęć to takie blisko okna lub przy drzwiach balkonowych.  

jasne zdjęcia w pochmurne dni

Na moich dzisiejszych zdjęciach są ubrania, plan jest dość duży i najwygodniej jest mi robić te zdjęcia na podłodze przy drzwiach balkonowych. Jeżeli fotografujesz mniejsze rzeczy i Twój plan będzie ciaśniejszy, możesz spokojnie ułożyć przedmioty na stole. Jednak fotografując aparatem, może się okazać, że aby objąć całość, będziesz musiała stanąć na stole albo przynieść drabinę.

Kompozycja na Instagram

Na podłodze położyłam sobie jasny koc, który przypomina klimat sypialni. Zaczynam układać ubrania, staram się to zrobić w taki sposób, aby ubrania nie wychodziły poza krawędź kadru. Będę chciała, by całość mieściła się w kompozycji zamkniętej. Zwracam również uwagę na to, żeby ubrania na siebie nie nachodziły.

Co jest istotne, ubrania ułożone na płasko zazwyczaj wyglądają na dużo większe niż na człowieku, tak że warto je tak złożyć, żeby trochę odjąć im objętości.

Robisz zdjęcia flat lay, wejdź na krzesło!

Ustawiam parametry ekspozycji i sprawdzam, jak to będzie wyglądać na zdjęciu.
Żeby sfotografować tę kompozycję z góry, ustawiłam sobie krzesło, które stoi bardzo blisko ubrań. To bardzo ważne, żeby można było wykonać to zdjęcie idealnie z góry, nie pod kątem ani z boku, tylko tak, abym mogła umieścić aparat lub telefon idealnie nad kompozycją.

jasne zdjęcia w pochmurne dni

Jasne zdjęcia w pochmurny dzień wykorzystaj blendę!

Dzięki temu, że jest pochmurny dzień, cienie, które pojawiają się na zdjęciu, są delikatne i mi nie przeszkadzają. W rozjaśnieniu ciemniejszych miejsc pomagają też pomalowane na jasno ściany. Jeżeli Twoje cienie są mocniejsze i chciałabyś się ich pozbyć, możesz rozjaśnić zdjęcie, używając białej blendy. 

Blendę ustawiamy na przeciwko źródła światła, czyli w moim przypadku na przeciwko drzwi balkonowych. Żeby zdjęcie było jeszcze bardziej świetliste, ustaw dodatkowe blendy po bokach zdjęcia.

jasne zdjęcia w pochmurne dni

Jak widzisz, jasne zdjęcia w pochmurny dzień wcale nie są takie trudne do zrobienia, wystarczy dobre miejsce przy oknie i telefon lub aparat.

Potrzebujesz więcej wskazówek? Polecam Ci mój poradnik ” Jak urządzić domowe mini-studio”.

Krótki przewodnik w formie PDF do pobrania, a w nim: przykładowe ustawienia, polecana lampa do zdjęć oraz sprzętowa checklista. I nie przejmuj się: moje podejście to sprzętowy minimalizm. Pokażę Ci, że wcale nie potrzebujesz wydać na to dużo pieniędzy!