Jak zrobić piękne zdjęcia na wakacjach? Sprawdź 9 trików, które pozwolą Ci cieszyć się wakacyjnym vibem

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić piękne zdjęcia na wakacjach, to dobrze trafiłaś! W tym wpisie znajdziesz 9 trików, dzięki którym zrobisz piękne zdjęcia podczas wakacji.

Tryb wakacyjny: czas start! Nieważne, czy planujesz urlop za granicą, nad polskim morzem czy lokalnie w swojej okolicy – wakacje to idealny czas na zdjęcia! Trochę wolnego, wakacyjny vibe, dużo światła no i piękna złota godzina! Zdjęcia z wakacji to świetna okazja na fotograficzne kombinowanie, naukę nowych rzeczy, a przede wszystkim dużą dawkę radości. Zaczynamy!

jak zrobić piękne zdjęcia na wakacjach

1. Miej aparat/telefon zawsze pod ręką.

Może to banał, ale dobrze wiemy, że dużo łatwiej sięgnąć po to, co jest na widoku.Zamiast chować aparat do szuflady, połóż go na półce, gdzie jest widoczny. Niech kusi, zachęca do zrobienia zdjęcia. Nawakacjach –noś telefon w kieszeni, aparat przewieszony na szyi. Nie daj uciec tej idealnej chwili, tylko łap ją w kadry!

Wskazówka dotycząca tego jak zrobić piękne zdjęcia na wakacjach i mieć ich całe mnóstwo: Przed wyjazdem koniecznie zrób miejsce w pamięci telefonu lub na karcie pamięci aparatu.

2. Używaj trybów automatycznych i półautomatycznych

Dzięki temu będziesz robić zdjęcia szybciej i bez stresu.

Na wakacjach najlepiej sprawdza się tryb A, czyli taki, w którym Ty wybierasz wartość przysłony, a aparat ustawia resztę parametrów.

3. Pilnuj tła

Zadbaj, by tło było ładne i nie odwracało uwagi od głównego obiektu zdjęcia.

W aparacie możesz rozmyć tło zmniejszając liczbę przysłony, a jeśli nie czujesz się dobrze w grzebaniu przy parametrach –ustaw tryb portretowy –wtedy pierwszy plan będzie ostry, a tło ładnie rozmyte. Wiele smartfonów również ma tę funkcję, koniecznie zerknij czy masz ją u siebie.

To bardzo przydatna i efektowna funkcja, jednak żadne rozmycie nie poradzi sobie z zabałaganionym tłem. Jak sobie poradzić z nieciekawym tłem? Zrób krok w lewo, albo dwa kroki w prawo, przykucnij albo stań nieco wyżej, a może spróbuj z drugiej strony? Kombinuj i szukaj najlepszego rozwiązania, to zaprocentuje pięknymi kadrami.

4. Jak zrobić piękne zdjęcia na wakacjach? Przede wszystkim łap najlepsze światło

Doskonały czas na zdjęcia to pora złotej godziny (tuż po wschodzie słońca lub na godzinę przed zachodem słońca). Mamy wtedy miękkie, ciepłe, złociste światło, które nadaje zdjęciom piękny klimat. Pewnie nie raz słyszałaś o magii golden hour. To właśnie ten czas –wykorzystaj go!

Wskazówka: Aplikacja na telefon „Magic hour” bardzo trafnie określa czas trwania złotej godziny.

A co ze zdjęciami w pozostałej części dnia? Ostre, słoneczne światło nie jest naszym sprzymierzeńcem, szczególnie jeśli fotografujesz ludzi. Kiedy słońce jest wysoko, robi mocne, kontrastowe cienie na twarzy. Na zdjęciach możemy dostrzec tzw. „oczy pandy” z którymi ciężko poradzić sobie w obróbce.

Na pierwszym zdjęciu są właśnie te słynne oczy pandy, kolejne –to już złota godzina.

Jak zrobić piękne zdjęcia na wakacjach, żeby radzić sobie z trudnym światłem?
-przenieś się z aparatem do cienia lub poproś fotografowaną osobę o uniesienie brody do góry
-zadbaj o dobrą ekspozycję na zdjęciu
–zrób nieco ciemniejsze zdjęcie i rozjaśnij osobę w obróbce
-poszukaj dodatkowego źródła światła: blenda, lampa na ulicy
-zrób zdjęcie sylwetkowe gdzie mamy interesujące tło i ciemną sylwetkę-skup się na detalach
–mocny kontrast i gra cieni mogą dać naprawdę ciekawy efekt na zdjęciu

5. Różnicuj kadry, zwracaj uwagę na detale, opowiedz zdjęciami jakąś historię

Zobacz jakie zdjęcia najczęściej pojawiają się w Twoich wakacyjnych albumach? Jakie masz fotograficzne przyzwyczajenia? Może kadry są na „jedno kopyto”? Spróbuj tym razem opowiedzieć zdjęciami swoją, waszą, wakacyjną historię.

Różnicuj kadry. Pokaż szeroki plan, miejsce, okolicę, krajobraz. Ale też nie bój się podejść bliżej. Sfotografuj detal np. fakturę, geometryczny kształt, liść, kwiatek. Budynek, dłoń, gest, przedmiot.

Próbuj pokazać emocje, chwilę, moment. Dorzuć portret, albo jakiś jego fragment. Latem, kiedy jest dużo światła, dużo łatwiej zrobić ostre, fajne zdjęcie w ruchu. Wykorzystaj to!

Pokombinuj trochę. To naprawdę fajna zabawa i nowe spojrzenie na to, co cię otacza.

6. Szukaj tematów, które budzą w Tobie emocje

Znajdź temat, który Cię zachwyci, zadziwi, a może i mocno wkurzy! Taki, który obudzi w Tobie emocje. Tematem zdjęć tego typu może być wszystko. Wyjdź poza schemat technicznego spojrzenia na zdjęcie. Otwórz się na więcej, uchwyć to w kadrze i zobacz różnicę.

7. Eksperymentuj

Po pierwsze, nie bój się nieostrych zdjęć. Jeśli masz ochotę prześwietlaj i nie doświetlaj ujęcia. Po drugie, kadruj poza schematami. Po trzecie, baw się i ciesz fotografią

jak zrobić piękne zdjęcia na wakacjach

8. Łatwa i szybka obróbka zdjęć, nawet na telefonie

Nie musisz spędzać długich godzin na obróbce zdjęć. Możesz wykorzystać presety – to gotowe ustawienia, które można zastosować do każdego zdjęcia. Do szybkiej obróbki na telefonie i tablecie polecam aplikację Lightroom.

Nasze presety Summer Glow

9. Rozpocznij projekt fotograficzny: jak zrobić piękne zdjęcia na wakacjach, które będą niezapomnianą pamiątką?

Może być tygodniowy, miesięczny, wakacyjny czy roczny. Taki projekt pobudza kreatywność i mobilizuje do robienia zdjęć. Zabierz samą siebie w kreatywną, fotograficzną podróż. Stwórz z tych obrazów historię i zobacz dokąd Cię zaprowadziła.

Jak robić piękne zdjęcia na wakacjach? Jeśli nie masz pomysłu na tematy, przygotowałyśmy dla Ciebie listę 46 pomysłów na wakacyjne zdjęcia. Używaj jej do woli i ciesz się wakacyjnym vibem. Wybierz sobie tematy, które Cię interesują, albo odhaczaj wszystkie po kolei. Pamiętaj, że przy każdym z pomysłów ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Baw się fotografią, zaszalej, daj się ponieść kreatywności.

>> POBIERZ LISTĘ <<