Chcesz robić ostre zdjęcia w ruchu? Ujęcia z zatrzymaną wodą? Fotografujesz fontannę, fale, chlapiące się dzieciaki? Dziś krótki instruktaż!

jak zrobić ostre zdjęcia w ruchu

Zdjęcia w ruchu rób w plenerze!

Po pierwsze: rób takie zdjęcia w dobrym, mocnym świetle. Lato jest idealne. Niekoniecznie musi to być sam środek dnia (wtedy słońce daje naprawdę mocne kontrasty). Rano i po południu będzie idealnie. 

Aby zdjęcia w ruchu były ostre ustaw krótki czas naświetlania

Najważniejszym parametrem, który odpowiada za zatrzymanie ruchu, jest migawka, czyli czas naświetlania zdjęcia. Przy zdjęciach w ruchu czas naświetlania powinien być maksymalnie krótki. Idealnie będzie jeśli ustawisz 1/1000 sekundy lub krócej. To zdjęcie zostało zrobione z czasem 1/4000 sekundy.

 Uwaga: czasem na wyświetlaczu aparatu nie widać ułamków, tylko sam mianownik. Wtedy liczba 1000 oznacza właśnie 1/1000 sekundy.

jak zrobić ostre zdjęcia w ruchu

Na jakim trybie fotografować, aby zdjęcia w ruchu były ostre?

Żeby kontrolować migawkę możesz ustawić tryb czasu. Na aparatach jest on oznaczony symbolami S (od Shutter, migawka) albo T (od Time, czas). Ten tryb działa tak, że Ty ustawiasz czas, a aparat dobiera resztę parametrów. Czułość możesz ustawić na AUTO.

Aby zamrozić ruch i złapać ostrość ustaw tryb S (T) i wybierz czas 1/1000 sekundy.

Tryb manualny i półautomatyczny to dla Ciebie nowość?

Jeśli wolisz prostsze rozwiązania, możesz wybrać tryb obrazkowy. Bardziej amatorskie modele aparatów mają takie ustawienie — szukaj ikonki z biegaczem. Ono własnie służy do zamrażania ruchu na zdjęciu. Aparat dobierze krótki czas migawki.

jak robić zdjęcia w trybie manualnym

Robiąc zdjęcia w ruchu, ustaw tryb seryjny.

Kolejne ustawienie, które może się przydać, to tryb seryjny, kiedy robisz zdjęcia szybko jedno za drugim. Takie dynamiczne sytuacje zazwyczaj wymagają kilku, kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu prób, zanim złapiesz odpowiedni moment.

Jaki punkt ostrości wybrać przy zdjęciach w ruchu?

I ostatnia sprawa: ostrość. Przy takich zdjęciach najczęściej korzystam ze środkowego czujnika autofocusa. Czyli nie bawię się w finezyjne kadry, tylko daję dziecko/falę/fontannę na środek. Najwyżej kadruję trochę szerzej, żeby potem przyciąć zdjęcie w obróbce.

jak zrobić ostre zdjęcia w ruchu

Podsumowując, aby zdjęcia w ruchu były ostre, musisz zwrócić uwagę na światło oraz czas naświetlania. Zdjęcia w ruchu rób na dworze, korzystaj z letniego słońca i baw się wodą.
No to chlup!