W tym wpisie przeprowadzę Cię krok po kroku jak robić ciemne zdjęcia kulinarne i pokażę, na co zwracać uwagę, żeby uzyskać wymarzony efekt.

Fotografia w stylu dark mood staje się coraz bardziej popularna — i nic w tym dziwnego. Ten styl obróbki pasuje do wielu kadrów, a w szczególności polubiły się z nim zdjęcia kulinarne. Dzięki głębi i kontrastom, które daje dark mood, fotografie jedzenia są jeszcze bardziej apetyczne i plastyczne — ma się ochotę jeść prosto ze zdjęcia.

jak robić ciemne zdjecia kulinarne baner pinterest
jak robić ciemne zdjęcia kulinarne

Pomysł na zdjęcie.

Chciałam żeby było kolorowo, szukałam czegoś co pojawia się sezonowo. Wybór padł na czerwone pomarańcze, które dojrzewają zimą i wczesną wiosną, a w naszych sklepach pojawiają się na początku stycznia.

Najbardziej charakterystyczną cechą tych owoców jest kolor i to właśnie postanowiłam podkreślić. Szukałam pomysłu na potrawę, która wyeksponuje fakturę i kolor pomarańczy: crepes suzette, sałatka z pomarańczami albo odwrócone ciasto? Ciasto!

Dobra, ale co jeśli po wyjęciu z piekarnika, ciasto nie będzie się prezentować, tak jak sobie to wyobrażałam? Na takie sytuacje, zawsze warto mieć plan B.

Planując zdjęcia, zastanawiam się, czy są takie momenty już w trakcie przygotowania potrawy, które warto sfotografować, które są ciekawe i pozwolą mi na wzbogacenie galerii przepisu. A do tego nie wymagają ode mnie specjalnie dużo wysiłku. Robiłam to ciasto po raz pierwszy i nie miałam pewności jaki efekt będzie po przygotowaniu. I tak powstał pomysł na to zdjęcie.

Dlaczego zrobiłam zdjęcia z góry?

Jak wybieram perspektywę, z której fotografuję? Skupiam się na tym, co jest dla mnie najważniejsze i co chcę pokazać. Faktura i kolory pomarańczy mnie zachwyciły, już na samym początku planowania ustaliłam, że najciekawsze na zdjęciu będzie wnętrze owoców. 

W przepisie na Upside Down Blood Orange Cake pomarańcze układa się na dnie formy, a potem dopiero zalewa ciastem. Aby pokazać to co najpiękniejsze czyli kolory i fakturę musiałam zajrzeć do wnętrza formy.

Chciałam opowiedzieć historię, w której widać, że ktoś właśnie przygotowuje ciasto. Kompozycja, która dodatkowo podkreśla, że tam w tle, poza kadrem, coś się jeszcze dzieje. Taka z kontrolowanym bałaganem i rozbudowaną, otwartą kompozycją na szerokim planie.
Przy zdjęciach z góry, ważne jest takie skomponowanie całości, aby główny temat był oczywisty i nie musiał prosić się o uwagę. Przy tej perspektywie nie możesz liczyć na pomoc w postaci głębi ostrości i rozmytego tła, które podkreślą to, co dla nas jest najważniejsze.

jak robić ciemne zdjecia kulinarne, budowanie kadru

Jak zbudowałam klimat i dobrałam kulinarne dodatki do ciemnego zdjęcia?

Zaczęłam od głównego elementu. Była to okrągła forma wyłożona plastrami pomarańczy. Najbardziej kolorowa i przyciągająca uwagę. 

Dodatki dopełniające opowieść: siatka z pomarańczami, pokrojone pomarańcze, mąka, cukier, a na kolejnych zdjęciach także samo ciasto. W następnym kroku wybrałam potrzebne propsy: miska na ciasto i cukier, deska na pokrojone pomarańcze, lniana torba na mąkę, siatka z pomarańczami. 

Dla podkreślenie koloru owoców wybrałam kontrastujące, ciemno granatowe tło. Po ciemne tło sięgam zawsze kiedy robię zdęcia kulinarne w klimacie dark mood. Jako dodatki wybrałam drewno, metal i ceramikę w naturalnych kolorach. Nie chciałam dodawać więcej kolorów, kadr i tak zapowiadał się kontrastowo. 

Krok po kroku, czyli jak powstała kompozycja.

W pierwszej kolejności ułożyłam plan z podstawowych elementów, które mają budować kadr. Zwróć uwagę, że forma jest dopiero wstępnie przygotowana, nasmarowana masłem i posypana cukrem, ułożenie plastrów zostawiłam na koniec. 

Kiedy miałam wstępnie ułożone wszystkie elementy, zabrałam się do budowania opowieści, czyli wypełniania kadru składnikami.

Aby nie było zbyt kontrastowo wybrałam mąkę pełnoziarnistą i brązowy cukier. To prosty zabieg, który w przypadku ciemnych stylizacji pozwala na większa kontrolę, dzięki temu zbyt jasne i kontrastowe miejsca nie odciągają wzroku. 

Drewniana szufelka zbyt obciążała mi górę kadru, dlatego usunęłam ją i w tym miejscu zostawiłam trochę rozsypanej mąki.

budowanie kompozycji krok po kroku, ciemna fotografia kulinarna

Zanim pomarańcze trafiły do formy, ułożyłam je na talerzu. To dało mi pewność, że plastrów wystarczy, a całość będzie tworzyła ładny wzór. Chciałam również uniknąć przesuwania pomarańczy w formie, która była już nasmarowana i wysypana cukrem.

W chwili, kiedy talerz z owocami trafił na plan, zaczęła się magia, kolory pięknie ze sobą grały. Granatowe tło fantastycznie wyeksponowało czerwień i pomarańcz. Zielona torba urozmaica kadr o dodatkowy, ale stonowany i nienarzucający się kolor.

jak budowac kadr krok po kroku, ciemne zdjecia kulinarne

Na desce ułożyłam plastry pomarańczy, dodatkowe połówki owoców ułożyłam w różnych częściach kadru.

Przełożyłam plastry do formy. Do szarej miski, zamiast mało fotogenicznej masy ciasta, wbiłam po prostu dwa jajka, czyli dodatkowy pomarańczowy element pasujący do całości.

Na tym etapie kiedy już praktycznie wszystko jest w kadrze, patrzę na całość krytyczny okiem i zastanawiam się, czy na pewno mój bohater gra tu pierwsze skrzypce.

Co jeszcze mogę poprawić?

Nie bój się zmian! Jeśli nie masz pewności, czy jakiś element pasuje do kadru — zmień go. Spróbuj czegoś innego i zobacz, jak się z tym czujesz.

W moim odczuciu miska z jajkami jest za duża i zbyt mocno przyciąga wzrok. Wymieniłam ją na mniejszą, a rózgę ułożyłam tak, aby wskazywała na formę z plastrami pomarańczy. 

Miseczka z cukrem — trochę nuda! Ale zobacz, wystarczyło delikatnie zburzyć tą gładką powierzchnię, dodać faktury żeby nabrała wyrazu. Trochę rozsypanego dookoła cukru dodaje całości życia. 

Koło woreczka z mąką dodałam dwie małe ceramiczne łyżeczki, również wskazujące na głównego bohatera. 

Dzięki tym delikatnym zmianom, jeszcze mocniej wyeksponowałam to, na czym najbardziej mi zależało. Dodanie linii naprowadzających w postaci rózgi i łyżeczek nie pozostawia złudzeń, gdzie ma wędrować wzrok.

linie naprowadzające w kompozycji kulinarnej

Światło i kulisy czyli jak zrobić ciemne zdjęcia kulinarne.

W swoim domowym studiu nie korzystam z lamp, to zdjęcie również powstało przy naturalnym świetle. Zdjęcie zrobiłam w zimowy, ale jasny dzień. Światło padało z boku. Na dworze leżał śnieg, który dodatkowo odbija światło. Okno było przysłonięte delikatną firanką.

Jak widzisz, mój plan jest ułożony na stole, a wysoko nad planem mam podpięty aparat. Za pomocą wbudowanego Wi-Fi łączę podgląd z aparatu z aplikacją w telefonie i w ten sposób mogę na bieżąco kontrolować wygląd poszczególnych elementów w kadrze. 

kulisy powstania ciemnych zdjec kulinarnych

Jeśli nie masz statywu z ramieniem poziomym, możesz ułożyć plan na podłodze. Wtedy łatwiej będzie Ci kontrolować kompozycję. Długo korzystałam z takiego rozwiązania i bardzo dobrze się sprawdzało.

Postprodukcja, jak obrobiłam to ciemne zdjęcie kulinarne.

Za pomocą kadrowania jeszcze mocniej podkreśliłam kompozycję.

Układ elementów w moim kadrze jest oparty na kompozycji ukośnej. W praktyce to znaczy, że linia dzieli kadr po przekątnej, a z pozostałych dwóch wierzchołków prowadzimy linie prostopadłe. Kompozycje zbudowane na liniach ukośnych są odbierane jako bardziej dynamiczne. Ważne elementy układamy na tych liniach, najmocniejsze punkty w kadrze tworzą punkty łączenia linii.

kompozycja ukosna w ciemnych zdjeciach kulinarnych

Cała scena z założenia była budowana pod klimat dark mood, dlatego w obróbce chciałam jeszcze mocniej podkreślić cienie. Wydobyć i podkręcić kolor oraz fakturę owoców. Dodać trochę kontrastu i soczystości. Obróbka zdjęć to jeden z ważnych elementów, który również odpowiada na pytanie – jak robić ciemne zdjęcia kulinarne?

Przetestowałam wszystkie #presetykfs z paczki Dark Mood, wybór nie był łatwy, bo każdy z nich nadaje wyjątkowy klimat. Ostatecznie wybrałam Dark mood 03. Ten preset świetnie się sprawdza do ciemniejszych zdjęć, fajnie podkreśla kolory i dodaje mojego ukochanego matu.

porównanie przed i po obróbce ciemnych zdjęć

Nie rezygnuj z obróbki, to jest trochę tak jakbyś pominęła cukier puder, podając faworki. Napracowałaś się, ciasto jest smaczne i kruche, ale szansa na efekt wow przepadła! 

Jeśli nie czujesz się na siłach w postprodukcji, spróbuj presetów. Jeśli lubisz ten tajemniczy, trochę mroczny klimat dark mood, to gorąco polecam Ci #presetykfs. Odkąd je testuję, nie mogę przestać, przeglądam archiwum i na nowo obrabiam zdjęcia. To niesamowite, że taką głębię i klimat można uzyskać jednym kliknięciem.

Przy aplikacji w wersji pro, możesz jeszcze dodatkowo podnieść kontrast na wybranym elemencie zdjęcia. Zrobisz to wykorzystując opcję pędzla lub filtra radialnego. Taki zabieg pozwoli na jeszcze mocniejsze podkreślenie kompozycji i wydobycie na pierwszy plan głównego bohatera.

ciemne zdjęcia kulinarne presety do obrobki