Dziś mały tutorial o tym jak zrobić mroczne zdjęcia w stylu dark mood. Zobacz, jak ustawić plan, żeby uzyskać mroczny klimat na zdjęciu.

Jak robić mroczne zdjęcia?

Potrzebujesz ciemnego tła i bocznego światła. Można by tu kombinować z lampą, ale ja kocham światło dzienne, wiec jak zwykle moje światło to po prostu okno, które jest po prawej stronie kadru (przyjrzyj się odbiciu w wazonie).

Szara ściana w kuchni do zdjęć sprawdza się super!  Na żywo trochę mniej, ale czego się nie robi dla sztuki!

Zajrzyj za kulisy fotografii

Teraz o świetle. Takie mroczne zdjęcia, malarski styl, wymagają ciemnego tła, dlatego najlepiej by było, żeby światło z okna nie padało na tło, tylko na Twój obiekt. U mnie jest ciężko, bo okno dochodzi do ściany i światło pada tak samo na tło i na kwiatki. Stąd pomysł z tą deską, która troszkę przyblokowała światło. 

Zdjęcie z backstage’u

Poszukaj dobrego miejsca do mrocznych zdjęć

Jak wspominałam, okno jest po prawej stronie. Widzisz, że tuż przy ścianie postawiłam deskę, aby przyblokować  światło i pogłębić cienie w tle.  Jeżeli masz w oknach zasłony, możesz wykorzystać je do przysłonięcia światła od strony tła.  

Zdjęcie bez deski blokującej światło

Idealnie by było urządzić sobie taki kącik do zdjęć w miejscu, gdzie okno jest bardziej odsunięte od bocznej ściany. Narysowałam nawet szkic, żeby Ci zilustrować, o co chodzi.

Dlaczego warto obrabiać zdjęcia?

Przy klimatycznych, mrocznych zdjęciach w stylu dark mood bardzo ważną rolę spełniają cienie, ale równie ważne jest aby fotografowany obiekt pozostał poprawnie doświetlony.

Zdjęcia bezpośrednio z aparatu często są mało kontrastowe i takie jakby wyblakłe. To nie jest Twoja wina! Teraz po prostu w komputerze podbijamy kontrast i tyle! U mnie była szybka obróbka w Lightroomie ulubionym presetem Vivid Presets Lifestyle.

Jeżeli lubisz mroczną fotografię, poszukaj suwaków odpowiadających za cienie (shadows) i czernie (blacks). Dzięki nim pogłębisz ciemne partie zdjęcia. Sprawdź, jak na Twoim zdjęciu będzie wyglądać winieta (vignette). Dzięki niej możesz uzyskać jeszcze mocniejszy efekt mroku.

Jeśli chcesz nauczyć się obrabiać zdjęcia. to mam dla Ciebie dobrą wiadomość  przygotowuję kurs z obróbki! Tu możesz zapisać się na listę osób zainteresowanych.

Inspirujące konta w stylu dark mood

Zajrzyj do @ezgipolat albo @_foodstories_ Popatrz, jakie mają wnętrza — ciemne ściany, okno i obiekt fotografowany w świetle dziennym blisko okna, ale przy ciemnej reszcie pomieszczenia. Akurat w tym przypadku białe ściany nie pomagają.

I pamiętaj: nie musisz od razu malować ścian na szaro. Można zrobić sobie tło na płycie meblowej (tzw. plecówka) albo dla mniejszych kompozycji użyć szarego kartonu!

Daj znać w komentarzu, czy podobają Ci się zdjęcia w tym stylu 🙂

Dołącz do Kobiecej Foto Szkoły

Zapisz się na darmowy, cotygodniowy newsletter z poradami fotograficznymi.