Zastanawiasz się jak stylizować świąteczne zdjęcia? Jak dobrać kolory, jakich dodatków użyć aby Twoje zdjęcia były smakowite i piękne? Podpowiem Ci jak w prosty sposób pokażesz na swoich zdjęciach świąteczny klimat. Gdzie szukać dodatków i dlaczego mniej znaczy lepiej?

baner pinterest stylizacja swiatecznych zdjec

Poczuj atmosferę świąt!

Zamknij oczy i wyobraź sobie ten wyjątkowy zimowy czas. Pomyśl o wymarzonych świętach lub przypomnij sobie swoje dzieciństwo. Z jakimi obrazami kojarzą Ci się święta, jakie smaki, zapachy sprawiają, że robi się cieplej? Ja gdy zamknę oczy widzę śnieg, choinkę, bombki i watę rozkładaną na gałązkach. Drewniany koszyk z orzechami i mandarynkami, wieniec z szyszek i świeczki. Czuję zapach piernika, kompotu z suszonych owoców, zapach lasu i słodyczy. 

Zdjęcia mają wprowadzić w świąteczny nastrój, pobudzić wyobraźnię, poczuć smak i zapach tego wyjątkowego czasu. Dlatego do stylizacji sięgam po szczegóły, które mam w głowie, wybieram kolory i dodatki korzystając z moich wspomnień.

Kolory w świątecznych stylizacjach

Kolory nawiązują do świątecznej atmosfery, do obrazów które wywołują uśmiech.  Biały śnieg, lukier na pierniczkach, obrus i świąteczna zastawa. Zielony las lub gałązki jemioły. Czerwony barszcz, strój Mikołaja i kołyszące się bombki na choince. Brązowy piernik oblany czekoladą, koszyk z orzechami. Ciemna noc, niebo na którym dzieci wypatrują pierwszej złotej gwiazdki. Jasne, ciepłe światło lampek i blasku świec.

Ograniczenie liczby kolorów pomaga zachować na zdjęciach spokój i harmonię. Lepiej powtórzyć w kadrze dany kolor, niż dorzucać na siłę kolejny, żeby urozmaicić zdjęcie.

Jeżeli chcesz dodać trochę więcej kontrastu, sięgnij po kolor znajdujący się po drugiej stronie na kole barw. Do piernika na tle zielonych gałązek możesz dodać czerwoną żurawinę lub wstążkę.

Więcej o dobieraniu kolorów przeczytasz we wpisie -> Jak łączyć kolory na zdjęciach 

Uniwersalne tła do świątecznych zdjęć

W stylizacjach świątecznych świetnie sprawdzają się zarówno jasne, jak i ciemne tła, naturalne ciemne deski lub deski przetarte białą farbą.

Piernik polany białym lukrem lub sernik na białej paterze pięknie wyglądają na jasnym tle. Makowiec, pierniczki, pieczone mięsa będą świetnie komponować się z czarno-szarym tłem lub naturalnymi deskami.

Dodatki pomogą dodać świątecznego klimatu

Najbardziej lubię naturalne stylizacje wykorzystujące to, co mam pod ręką. Idę na spacer, żeby znaleźć piękne gałązki choinkowe, malutkie i większe szyszki. Wypatruję jemioły i ostrokrzewu czy dzikiej róży.

Wyciągam papier do pakowania prezentów, tasiemki, karteczki. Sięgam do kartonu z ozdobami po bombki, wieniec z orzechów, światełka. Zaglądam do przypraw po laskę cynamonu, goździki, gwiazdkę anyżu. Wykorzystuję orzechy, mak i cukier puder. Foremki do ciasteczek, metalowe pudełko na pierniczki, stare książki, strony z przepisami.

Wybór dodatków do stylizacji jest duży ale równie ważny jest umiar, podobnie jak w przypadku kolorów daj błyszczeć bohaterowi, pokaż klimat, ale nie przytłocz go nadmiarem dodatków, minimalizm jest piękny i intrygujący.

Pokaż klimat świątecznych przygotowań

W moim domu w trakcie przygotowań zazwyczaj panuje rozgardiasz i pośpiech, ktoś rozsypie mąkę, obiera orzechy do dekoracji piernika, podjada pierniczki albo pakuje prezenty. Zrób trochę bałaganu, dodaj energii i życia.

Ale jeżeli wolisz idealnie zastawiony stół z piękną choinką w tle to również jest dobry pomysł!

Efekty specjalne czyli efekt WOW na świątecznych zdjęciach

Światełka — piękne jasne kuleczki, święcące ciepłym blaskiem w tle to najlepszy sposób na uzyskanie świątecznego klimatu. Jak uzyskać taki efekt przeczytacie we wpisie Jak robić klimatyczne zdjęcia ze światełkami.

Ja tylko dodam, że kształt światełek można zmienić nakładając na obiektyw kawałek tekturki z wyciętym kształtem np. gwiazdki albo serduszka ja do zdjęcia aniołka użyłam podkładki pod kubek. Fajnie gdyby kształt był wycięty z białego, czarnego lub szarego papieru bo mój czerwony daje jednak lekki zafarb. Przy robieniu zdjęć z nakładką pamiętaj podnieść ISO albo wydłużyć czas naświetlania bo mimo, że światłomierz mówi, że jest ok to do aparatu wpada dużo mniej światła. 

Z racji specjalizacji skupiłam się na zdjęciach kulinarnych ale jestem przekonana, że poniższe rady przydadzą się również w zdjęciach lifestylowych. Dobór kolorów, dodatków czy efekty specjalne urozmaicą wasze świąteczne zdjęcia.