Za oknem szaro i zimno. Nic tylko wtulić się w koc, wyjąć książkę i wypić filiżankę kawy. Mimo że jesień jest paskudna pod względem pogody, to jednak zachęca nas do tworzenia przytulnej atmosfery w domu. Dzisiaj pokażę Ci, jak przenieść tę atmosferę na zdjęcia.

Z tego tutorialu dowiesz się :

  • jak na zdjęciu stworzyć przytulny nastrój jesiennego wieczoru,
  • o jakiej porze dnia najlepiej robić takie zdjęcia.

1. Aby uzyskać klimatyczny klimat na zdjęciach fotografuj w dzień

Choć ostatecznie zdjęcie ma wyglądać tak, jakby było robione wieczorem, po pracy, podczas relaksu z książką czy ulubionym czasopismem, to jednak musisz fotografować w dzień (najlepiej, gdy jest pochmurno, bądź około 15.00, gdy już blisko do zmierzchu). Świeczki czy lampki choinkowe, których używamy do tego typu zdjęć, to światła punktowe i nigdy nie zastąpią światła dziennego.

Jeśli wychodzisz z domu, gdy jeszcze nie świta, a przychodzisz, gdy jest już zmrok, spróbuj znaleźć czas na fotografowanie w weekend. Pamiętaj, że możesz zrobić kilka zdjęć na zapas.

2. Znajdź dobre tło

Zależy nam, by uzyskać wieczorny klimat, dlatego dobrze jest użyć trochę ciemniejszego tła. Nie musisz mieć w tym celu żadnych profesjonalnych fotograficznych bajerów, wystarczy czarna pianka czy duży brystol, które kupisz w sklepie dla plastyków. Mogą posłużyć jako tło albo narzędzie do delikatnego przytłumienia światła dziennego, jeśli jest go za dużo w pomieszczeniu. Dzięki temu na zdjęciu będzie wyraźniej widać światełka, lampki albo świeczki.

4. Trzymaj się neutralnych kolorów, ale nie bój się różnorodności faktur

Kiedy wiesz już, jak ustawić parametry w aparacie, wybrałaś tło i masz przygotowane miejsce, w którym zrobisz zdjęcie, czas na ułożenie gadżetów. Najlepszą metodą jest wybór neutralnych, trochę przydymionych kolorów, dzięki czemu będzie Ci łatwiej stworzyć klimatyczny nastrój jesiennego wieczoru. Nie bój się natomiast mieszać ze sobą faktur. Koce, swetry, poduszki są jak najbardziej mile widziane. Ułóż scenerię zdjęcia tak, by jak najbardziej było czuć atmosferę relaksu.

5. Wybierz bohatera zdjęcia

Na koniec wybierz bohatera swojego zdjęcia. W moim przypadku była to filiżanka z kawą, ponieważ stała najbliżej mnie i najbardziej się wyróżniała. Właśnie na niej ustawiłam ostrość. Co to może być w Twoim przypadku? Cokolwiek przyjdzie Ci do głowy: kubek, książka, bransoletka, słoiczek z miodem, kawałek ciasta czy ulubiony kosmetyk.

WSKAZÓWKA jak robić klimatyczne zdjęcia telefonem

Możesz zrobić takie zdjęcie telefonem, a potem obrobić je w darmowej aplikacji (np. Lightroom mobile lub Snapseed). Pamiętaj jednak, że malowniczy efekt rozmazanych kuleczek światła uzyskuje się przy pomocy regulacji przysłony w aparacie, co pozwala na ustawienie małej głębi ostrości. Wówczas punktowe światło rozmazuje się w tak fantastyczny sposób.

Podobały Ci się rady? Znajdziesz ich więcej w moim newsletterze! Zapisz się, a co tydzień w czwartek otrzymasz wiadomość z fotograficznymi podpowiedziami i historiami. A przy okazji otrzymasz prezent, darmowy miniporadnik o domowym ministudiu.