+ Wymiary zdjęć na Instagram i Facebook aktualizacja na rok 2019

Tak, mamy lipiec, a u nas post o wymiarach zdjęć na instagram i facebook na rok 2018. Ale tak często pytacie o to na grupie KFS, że postanowiłyśmy spisać i udostępnić Wam w formie posta, a w przyszłości trzymać rękę na pulsie i aktualizować, jeżeli będzie taka potrzeba.

Rozkręć z nami swoje konto na Instagramie!

Dlaczego znajomość Wymiary zdjęć na Instagram i Facebook jest istotna? Portale przechowują zdjęcia na swoich serwerach w określonych wielkościach. Kiedy więc chcesz opublikować zdjęcie w oryginalnym rozmiarze, ponieważ wydaje Ci się, że dzięki temu jakość będzie najlepsza, zdjęcie zostaje automatycznie zmniejszane do standardów portalu. Niestety często kończy się to znacznym spadkiem jakości, dlatego warto od razu przygotować się do publikacji w preferowanej przez dany serwis rozdzielczości.

Jeżeli korzystasz z mediów społecznościowych, żeby promować swoją markę, starasz się żeby zdjęcia były coraz lepsze. Inwestujesz w sprzęt fotograficzny i naukę fotografii, to sprawdź też, jak najlepiej przygotować zdjęcia do publikacji. Podpowiemy Ci, jakie proporcje, rozdzielczości są najbardziej “lubiane”, czyli poddawane najmniejszej kompresji, a co za tym idzie, wyświetlane w najlepszej jakości przez FB oraz IG. Wymiary zdjęć na Instagram i Facebook czasami się zmieniają, trzymaj rękę na pulsie my też będziemy dodawać aktualizacje. 

Podane rozdzielczości są maksymalnymi, które serwisy przechowują na swoich serwerach, de facto wyświetlają je w zupełnie innych 😉 Przygotowanie ich w takich rozmiarach pomoże w zachowaniu wysokiej jakości fotografii.

Wymiary zdjęć na instagram – aktualizacja 2019

Zacznijmy od IG, bo tu sprawa jest trochę prostsza. Odkąd Instagram rozszerzył możliwość dodawania zdjęć pionowych i poziomych, jeszcze mocniej go pokochałam.

Przygotowując zdjęcie do publikacji na Instagramie pamiętaj, że na siatce w profilu będą się wyświetlały w kwadracie. Dlatego zostaw więcej przestrzeni tak aby to co najważniejsze było widoczne również na mianiaturce. 

Ogólnie możemy powiedzieć, że Instagram obsługuje poliki o szerokości od 500 do 1080 pikseli

Obecnie na Instagramie mamy dostępne 4 możliwości publikacji zdjęć:
1. Kwadrat 1080 x 1080 proporcje 1:1
2. Krajobraz 1080 x 566 lub proporcje 16:9
3. Portret 1080 x 1350 proporcje 4:5
4. Insta Stories, w tym przypadku najlepiej sprawdzą się 1080 x 1920, czyli możemy trzymać popularnej się proporcji 16:9 (w pionie oczywiście ?)
5. Minimalny rozmiar video na Instagramie 600 x 600, 600 x 315 (krajobraz), 600 x 750 (portret)
6. Maksymalna długość filmu na Instagramie 60 sekund

Mimo zmian część osób pozostało przy kwadratowym rozmiarze zdjęć. Z tego co możemy zaobserwować to najlepiej “klikają się” zdjęcia portretowe. Zwróć uwagę, jak przy przewijaniu tablicy taki format fajnie wkomponowuje się w ekran telefonu i nie pozwala innym obrazom odciągnąć uwagi.

Wymiary grafik na facebook

Teraz przechodzimy do wymiarów grafik na fb. I tu sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, ale poniżej wszystko objaśniam.

Facebook podąża trochę za instagramem i staje coraz bardziej wizualny i nastawiony na urządzenia mobilne. 

Zalecane rozmiary obrazów na Facebooku w 2019 r 

1. Post ze zdjęciem — zdjęcie które publikujesz w poście, przygotuj tak, aby jego dłuższy bok miał 2048px, minimalny rozmiar 1200 x 900

2. Zdjęcie profilowe — pomimo tego że FB wyświetla je naprawdę małe, bo jako ikona przy komentarzu 40×40 px, to warto przygotować duże, dobrej jakości zdjęcie —  to w końcu Twoja wizytówka ! Tu również 2048 px jest bazą, zdjęcie profilowe przygotowujemy w kwadracie.
Minimalny rozmiar zdjęcia to 180 x 180

3. Zdjęcie w tle na profilu osobistym — 851 x 315 — zwróć uwagę na elementy które przysłaniają część grafiki

4. Zdjęcie w tle na fanpage — 1958px x 745px

5. Zdjęcie w tle na grupie, tu jest małe utrudnienie ponieważ  FB wymaga dostosowania zdjęcia w pionie, dlatego warto przygotować większe — 1640 x 921

6. Zdjęcie do wydarzenia — 1920 x 1080

7. Zdjęcie do reklamy na facebook – 1920 x 628

 

Jak przyciąć zdjęcie pod instagram

Jak wykadrować zdjęcie w Lightroom

W panelu Develop wybierz Crop (skrót klawiszowy “R”). Klikając na dwie strzałeczki przy kłódce rozwiń listę wymiarów. Wybierz interesujący Cię rozmiar. Jeżeli nie ma go na domyślnej liście możesz wprowadzić go ręcznie w tym celu wybierz Enter custom… Teraz wystarczy zaznaczyć obszar który ma obejmować kadr.

Jak wykadrować zdjęcie w Photoscape X

W panelu Edit wybierz Crop. W nowym okienku wybierz interesujący Cię rozmiar. Jeżeli nie ma go na domyślnej liście możesz wprowadzić go ręcznie w tym celu wybierz Custom… Zaznacz obszar który ma znajdować się w kadrze i gotowe. 

Mamy nadzieję, że ten poradnik o wymiarach zdjęć na Instagram i Facebook pomoże Ci w przygotowywaniu fotografii do publikacji w social mediach. A jeśli chcesz co tydzień otrzymywać fotograficzne porady, zapisz się na newsletter, czyli czwartkowe listy od Dominiki.

Dołącz do Kobiecej Foto Szkoły

Zapisz się na darmowy, cotygodniowy newsletter z poradami fotograficznymi.