Chcesz, aby Twoje zdjęcia dobrze prezentowały się w social mediach?  Zobacz aktualne wymiary zdjęć na Instagram i Facebook.

Dlaczego znajomość wymiarów zdjęć na Instagram i Facebook jest istotna? Portale przechowują zdjęcia na swoich serwerach w określonych wielkościach. Kiedy więc chcesz opublikować zdjęcie w oryginalnym rozmiarze, ponieważ wydaje Ci się, że dzięki temu jakość będzie najlepsza, zdjęcie zostaje automatycznie zmniejszone do standardów portalu. Niestety często kończy się to znacznym spadkiem jakości, dlatego warto od razu przygotować się do publikacji w preferowanej przez dany serwis rozdzielczości.

Jeżeli korzystasz z mediów społecznościowych, żeby promować swoją markę, starasz się, żeby zdjęcia były coraz lepsze. Inwestujesz w sprzęt fotograficzny i naukę fotografii, to sprawdź też, jak najlepiej przygotować zdjęcia do publikacji. Podpowiemy Ci, jakie proporcje, rozdzielczości są najbardziej „lubiane”, czyli poddawane najmniejszej kompresji, a co za tym idzie, wyświetlane w najlepszej jakości przez FB oraz IG. Wymiary zdjęć na Instagram i Facebook czasami się zmieniają, trzymaj rękę na pulsie, my też będziemy dodawać aktualizacje. 

Podane rozdzielczości są maksymalnymi, które serwisy przechowują na swoich serwerach, de facto wyświetlają je w zupełnie innych 😉 Przygotowanie ich w takich rozmiarach pomoże w zachowaniu wysokiej jakości fotografii.

Wymiary zdjęć na instagram – aktualizacja 2021

Zacznijmy od IG, bo tu sprawa jest trochę prostsza. Odkąd Instagram rozszerzył możliwość dodawania zdjęć pionowych i poziomych, jeszcze mocniej go pokochałam.

Przygotowując zdjęcie do publikacji na Instagramie, pamiętaj, że na siatce w profilu będą się wyświetlały w kwadracie. Dlatego zostaw więcej przestrzeni — tak, aby to co najważniejsze było widoczne również na mianiaturce.

Na Instagramie najważniejsze sa proporcje  jeżeli przesłane zdjęcie ma szerokośc od 320-1080 pikseli, portal zachowa je w oryginalnej rozdzielczości, o ile proporcje zdjęcia mieszczą się w przedziale od 1,91: 1 do 4: 5 (wysokość między 566 a 1350 pikseli). Jeśli zdjęcie przesłane na Instagram ma inny współczynnik, platforma automatycznie przytnie je tak, aby pasowało do obsługiwanego. Trochę to skomplikowane?

Poniżej znajdziesz rekomendowane rozmiary i propocje do publikacji zdjęc na Instagramie.

Obecnie na Instagramie mamy kilka możliwości publikacji zdjęć i video:

1. Kwadrat 1080 x 1080 proporcje 1:1
2. Krajobraz 1080 x 566 lub proporcje 16:9
3. Portret 1080 x 1350 proporcje 4:5
4. Insta Stories, tu najlepiej sprawdzą proporcja 9:16 (1080 x 1920)
5. Zdjęcie profilowe 500 x 500 – pamiętaj jednak, że wyświetla się jako koło.
6. Maksymalna długość filmu na Instagramie 60 sekund

Mimo zmian część osób pozostało przy kwadratowym rozmiarze zdjęć. Z tego co możemy zaobserwować, to najlepiej „klikają się” zdjęcia portretowe. Zwróć uwagę, jak przy przewijaniu tablicy taki format fajnie wkomponowuje się w ekran telefonu i nie pozwala innym obrazom odciągnąć uwagi.

Jeśli chcesz, aby Twoje zdjęcia wyglądały jak najlepiej na Instagramie, przygotuj plik o szerokości maks 1080 pikseli. Kiedy udostępniasz obraz na Instagramie więszky niż 1080 pikseli, Instagram zmniejszy go do 1080 pikseli, a automatyczna kompresja nigdy nie wpływa dobrze na jakość.

Wymiary grafik na facebook – aktualizacja 2021

Teraz przechodzimy do wymiarów grafik na Facebooku. I tu sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, ponieważ Facebook stale zmienia wygląd, a co za tym idzie rozmiary grafik, do tego wymiary rekomendowane przez FB w praktyce nie zawsze się sprawdzają.

Facebook podąża trochę za Instagramem i staje coraz bardziej wizualny i nastawiony na urządzenia mobilne.

Zalecane rozmiary obrazów na Facebooku w 2021 r 

Zdjęcie profilowe – 170 x 170 px
Zdjęcie w tle strony (fanpage’a) – 820 x 312 px
Zdjęcie w tle grupy – 1640 x 856 px (albo współczynnik 1,91:1)
Zdjęcie w tle wydarzenia – 1200 x 628 px
Zdjęcie na osi czasu – 720 pikseli, 960 pikseli lub 2048 pikseli
Karuzela postów – min. 1080 x 1080 px
Facebook Ads – 1200 x 628 px
Facebook Stories – 900 x 1600 px

Jak przyciąć zdjęcie pod instagram

Jak wykadrować zdjęcie w Lightroom

W panelu Develop wybierz Crop (skrót klawiszowy „R”). Klikając na dwie strzałeczki przy kłódce, rozwiń listę wymiarów. Wybierz interesujący Cię rozmiar. Jeżeli nie ma go na domyślnej liście, możesz wprowadzić go ręcznie w tym celu wybierz Enter custom… Teraz wystarczy zaznaczyć obszar, który ma obejmować kadr.

Jak wykadrować zdjęcie w Photoscape X

W panelu Edit wybierz Crop. W nowym okienku wybierz interesujący Cię rozmiar. Jeżeli nie ma go na domyślnej liście, możesz wprowadzić go ręcznie w tym celu wybierz Custom… Zaznacz obszar który ma znajdować się w kadrze i gotowe. 

Mamy nadzieję, że ten poradnik o wymiarach zdjęć na Instagram i Facebook pomoże Ci w przygotowywaniu fotografii do publikacji w social mediach. A jeśli chcesz co tydzień otrzymywać fotograficzne porady, zapisz się na newsletter, czyli czwartkowe listy od Dominiki.