Tak, mamy lipiec, a u nas post o wymiarach zdjęć na instagram i fb na rok 2018. Ale tak często pytacie o to na grupie KFS, że postanowiłyśmy spisać i udostępnić Wam w formie posta, a w przyszłości trzymać rękę na pulsie i aktualizować, jeżeli będzie taka potrzeba.

Dołącz do Kobiecej Foto Szkoły

Zapisz się na darmowy, cotygodniowy newsletter z poradami fotograficznymi.

Dlaczego znajomość tych wymiarów jest istotna? Portale przechowują zdjęcia na swoich serwerach w określonych wielkościach. Kiedy więc chcesz opublikować zdjęcie w oryginalnym rozmiarze, ponieważ wydaje Ci się, że dzięki temu jakość będzie najlepsza, zdjęcie zostaje automatycznie zmniejszane do standardów portalu. Niestety często kończy się to znacznym spadkiem jakości, dlatego warto od razu przygotować się do publikacji w preferowanej przez dany serwis rozdzielczości.

Jeżeli korzystasz z mediów społecznościowych, żeby promować swoją markę, starasz się żeby zdjęcia były coraz lepsze. Inwestujesz w sprzęt fotograficzny i naukę fotografii, to sprawdź też, jak najlepiej przygotować zdjęcia do publikacji. Podpowiemy Ci, jakie proporcje, rozdzielczości są najbardziej “lubiane”, czyli poddawane najmniejszej kompresji, a co za tym idzie, wyświetlane w najlepszej jakości przez FB oraz IG.

Podane rozdzielczości są maksymalnymi, które serwisy przechowują na swoich serwerach, de facto wyświetlają je w zupełnie innych 😉 Przygotowanie ich w takich rozmiarach pomoże w zachowaniu wysokiej jakości fotografii.

wymiary zdjęć na instagram 

Zacznijmy od IG, bo tu sprawa jest trochę prostsza. Odkąd Instagram rozszerzył możliwość dodawania zdjęć pionowych i poziomych, jeszcze mocniej go pokochałam. 

Obecnie na IG mamy dostępne 4 możliwości publikacji zdjęć:
1. kwadrat 1080px x 1080px proporcje 1:1
2. krajobraz 1080px x 607px lub proporcje 16:9
3. portret 1080px x 1350px proporcje 4:5
4. Insta Stories, w tym przypadku najlepiej sprawdzą się 1080x1920, czyli możemy trzymać popularnej się proporcji 16:9 (w pionie oczywiście 😉)

Mimo zmian część osób pozostało przy kwadratowym rozmiarze zdjęć. Z tego co możemy zaobserwować to najlepiej “klikają się” zdjęcia portretowe. Zwróć uwagę, jak przy przewijaniu tablicy taki format fajnie wkomponowuje się w ekran telefonu i nie pozwala innym obrazom odciągnąć uwagi.

wymiary grafik na facebook

Teraz przechodzimy do wymiarów grafik na fb. I tu sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, ale poniżej wszystko objaśniam. 

1. Post — zdjęcie które publikujesz w poście, przygotuj tak, aby jego dłuższy bok miał 2048px, minimalny rozmiar 

2. Zdjęcie profilowe — pomimo tego że FB wyświetla je naprawdę małe, bo jako ikona przy komentarzu 40x40 px, to warto przygotować duże, dobrej jakości zdjęcie —  to w końcu Twoja wizytówka ! Tu również 2048 px jest bazą, zdjęcie profilowe przygotowujemy w kwadracie.

3. Zdjęcie w tle na profilu osobistym — 2037px x 754px — zwróć uwagę na elementy które przysłaniają część grafiki

4. Zdjęcie w tle na fanpage — 1958px x 745px

5. Zdjęcie w tle na grupie, tu jest małe utrudnienie ponieważ  FB wymaga dostosowania zdjęcia w pionie, dlatego warto przygotować większe — 1640px x 921px

6. Zdjęcie do wydarzenia — 1000px x 524px

jak przyciąć zdjęcie

Jak wykadrować zdjęcie w Lightroom

W panelu Develop wybierz Crop (skrót klawiszowy “R”). Klikając na dwie strzałeczki przy kłódce rozwiń listę wymiarów. Wybierz interesujący Cię rozmiar. Jeżeli nie ma go na domyślnej liście możesz wprowadzić go ręcznie w tym celu wybierz Enter custom… Teraz wystarczy zaznaczyć obszar który ma obejmować kadr.

Jak wykadrować zdjęcie w Photoscape X

W panelu Edit wybierz Crop. W nowym okienku wybierz interesujący Cię rozmiar. Jeżeli nie ma go na domyślnej liście możesz wprowadzić go ręcznie w tym celu wybierz Custom… Zaznacz obszar który ma znajdować się w kadrze i gotowe. 

Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże Ci w przygotowywaniu zdjęć do publikacji w social mediach. A jeśli chcesz co tydzień otrzymywać fotograficzne porady, zapisz się na newsletter, czyli czwartkowe listy od Dominiki.

Dołącz do Kobiecej Foto Szkoły

Zapisz się na darmowy, cotygodniowy newsletter z poradami fotograficznymi.