Kiedyś podział w fotografii był jasno wytyczony: o prawdziwej fotografii, takiej przez duże F, mówiło się tylko w kontekście aparatów. Teraz wystarczy spojrzeć na Instagram, żeby zobaczyć, jakie fantastyczne i profesjonalne zdjęcia można zrobić telefonem. Aparaty w smartfonach są coraz bardziej zaawansowane i można z nich wyciągać coraz więcej, ale dzisiaj chcę Ci pokazać 3 łatwe metody na jeszcze lepsze zdjęcia z telefonu.
Dominika Dzikowska
lepsze zdiecia telefonem wstep

1. Lepsze zdjęcia z telefonu – Jak łapać ostrość

Problem:  zdarza się, że ostrość na zdjęciach z telefonu gdzieś ucieka. Na szybko na wyświetlaczu jest OK, a potem robisz odbitkę i widzisz, że ostrość poszła na tło.

Moja rada: przed każdym ujęciem dotknij ekranu w miejscu, gdzie ma być ostrość. To jest nawyk, który wyniosłam z fotografowania aparatem i z powodzeniem stosuję go robiąc zdjęcia moim smarttfonem.

Dlaczego to jest ważne: telefon nie ma mózgu, ani zdolności telepatycznych i nie wie, gdzie chcesz, żeby była ostrość. Owszem, niektóre smartfony mają funkcję wykrywania twarzy, ale np. fotografując plątaninę kwiatów, lepiej wskazać, na którym konkretnie kwiatku ma być ostrość.

białe kwiatki zdjecie telefonem
Szczególnie kiedy fotografujesz z bliska, wskaż dotykając ekranu, w którym miejscu ma być ostrość.
przykładowe zdjecie z telefonu na kolorowym tle

Kiedy fotografujesz na bogatym w szczegóły tle, upewnij się, że ostrość jest na twarzy. W takiej sytuacji zdarza się, że automat da ostrość na kwiatki.

 Uwaga: czasem zdjęcie jest rozmazane ze względu na zbyt małą ilość światła. Kiedy robisz zdjęcia wieczorem czy w bardzo pochmurny dzień – pamiętaj, żeby trzymać smartfon bardzo stabilnie. Drżenie Twojej ręki może spowodować, że zdjęcie będzie poruszone i będzie sprawiać wrażenie, że brakuje ostrości.

 

Jeśli lubisz robić zdjęcia swoim dzieciom – zadbaj, żeby mieć więcej światła. Im więcej światła, tym łatwiej o ostre, nieporuszone zdjęcia w ruchu. Dlatego biegające dzieciaki (i zwierzęta, i sportowców) najlepiej fotografować w plenerze.
W domu może być ciężko – dlatego rozejrzyj się, odsuń zasłony, a po zmroku zapal dodatkową lampę.

zdjęcie telefonem nocą, miasto

 

Zwróć uwagę na rowerzystów. Rozmazany obraz wynika z tego, że przy małej ilości światła ruch wychodzi rozmyty. Dlatego ruchliwe obiekty najlepiej fotografować przy dobrym świetle.

 

zdjęcie telefonem nocą, miasto

Autofokus przy zdjęciach przez szybę często zaczyna się gubić.

PRO TIP: Są takie sytuacje, kiedy autofokus działa kiepsko. Np. fotografujesz przez szybę i chcesz ustawić ostrość na krople deszczu na tej szybie, podczas gdy telefon uporczywie ustawia ostrość na drzewo za oknem. Wtedy warto odpalić tryb PRO w telefonie. Jedno z ustawień pozwala na ręczne dopasowanie ostrości. Tak to wygląda w HuaweiP30 Pro.

2. Zdjęcia z telefonu są bez wyrazu

Bardzo często zdarza się, ze zdjęcia ze smartfona są trochę za jasne albo trochę za ciemne. Skutkuje to tym, że zdjęcie wygląda nijako, bez klimatu. Część osób nie wie, że dotykając ekranu aparatu możesz łatwo sterować jasnością zdjęcia.

Dotknij punktu na zdjęciu, gdzie ma być ostrość. Przytrzymaj palec aż na ekranie pojawi się funkcja przyciemniania i rozjaśniania.

W zależności od modelu telefonu, to może być ona oznaczona plusem i minusem ikona słoneczka albo żarówki.

przykładowe zdjęcie z telefonu
funkcja przyciemnienia zdjęcia z telefonu

Działa to bardzo prosto – jedziesz palcem w górę: obraz się rozjaśnia. Jedziesz w dół: przyciemnia się. W niektórych smartfonach jeździmy palcem w prawo i w lewo.

Przyznam Ci się, że jest to opcja, z której korzystam bez przerwy! Bardzo lubię klimatyczne, nieco mroczne zdjęcia i prawie każde z nich wymaga takiej właśnie ręcznej korekty i przyciemnienia na etapie fotografowania.

przykładowe zdjęcie z telefonu, zwiędłe róże
zdjęcie z telefonu po korekcie ekspozycji

3. Dobra kompozycja to lepsze zdjęcia z telefonu

Ło, kompozycja to potężny temat. W kursie Smartfotografia mamy cały moduł na ten temat, gdzie pokazuję mnóstwo moich patentów na piękne, profesjonalnie wyglądające zdjęcia.
Ale jeśli mam Ci dać jedną radę na początek: jak robić lepsze zdjęcia z telefonu – to będzie ona dotyczyć geometrii i prostych linii.

Zdjęcie to prostokąt (albo czasem kwadrat). Cztery linie krawędzi kadru są bardzo ważne dla dobrej kompozycji. Warto zadbać, żeby linie, które pojawią się na zdjęciu, też były proste i biegły równo poziomo lub pionowo.

Najprostszy przykład – fotografujesz morze. Ustaw telefon tak, by linia horyzontu biegła równo.

Nawet na zdjęciach gdzie linie są w tle – wygląda to o wiele lepiej, jeśli linie te będą proste.

Porada ta wydaje się banalna, ale uwierz mi, w praktyce wcale nie jest tak prosto trzymać proste linie w kadrze.

Moja rada: włącz linie siatki na telefonie. Linie siatki to takie pomocnicze kreski, które widzisz na wyświetlaczu. Dzięki nim, możesz łatwo dopasować słupy, ściany, morze czy blat stołu i sprawdzić, czy biegną one idealnie równo.

W wielu smartfonach musisz w tym celu uruchomić aparat i tam wejść do ustawień.

W innych modelach (np. w Iphonach) znajdziesz tę funkcję w Ustawieniach ogólnych. Kliknij Ustawienia, znajdź tam Aparat i włącz wyświetlanie linii pomocniczych. Ja mam je włączone cały czas.

przykładowe zdjęcie z telefonu, zwiędłe róże
zdjecie z telefonu - budynek po korekcie geometrii

Czasami trudno jest dopasować linie na zdjęciu, np. kiedy fotografujemy wysoki budynek. Pespektywa działa tak, że linie zbiegają się ku górze. Wtedy z pomocą przychodzi obróbka zdjęć – w darmowych aplikacjach na telefon.

W kursie Smartfotografia pokazuję, jak prosto zamienić takie zdjęcie w bardziej elegancką i harmonijną kompozycję.

kurs fotografii mobilnej