Zdjęcia nocne to jeden z 10 świeżych pomysłów, o których pisałam w moim czwartkowym newsletterze. Rozwinę dziś trochę temat i podpowiem, na co zwrócić uwagę, robiąc zdjęcia nocą.
Jak robić zdjęcia nocne.

Jak robić zdjęcia nocą? 

Podstawowa rada jest trochę przewrotna: aby zrobić zdjęcia nocne, nie czekaj do nocy! Idealna pora na takie zdjęcia to zmierzch, kiedy niebo nie jest jeszcze całkiem czarne. Dzięki temu na zdjęciu łatwo zarejestrujesz szczegóły: na niebie będą widoczne ciemne chmury lub granatowy kolor, a ulice nie będą skąpane w totalnych ciemnościach.

Jaki sprzęt do nocnych zdjęć? 

Do nocnych zdjęć bardzo przydaje się statyw.  Dzięki temu możesz ustawić dłuższy czas naświetlania: np. 1/2 sekundy. Taki długi czas wymaga dobrego ustabilizowania aparatu. Trzymając go w rękach, zarejestowałabyś na zdjęciu drżenie dłoni i zdjęcie byłoby poruszone. 

Jeśli nie masz statywu spróbuj poszukać murka albo ławki, na których postawisz aparat. Pod obiektyw podkładam np. paczkę chusteczek lub inny mały przedmiot, który mam w torebce. Fotografując wieczorem, możesz też spróbować fotografować z ręki (ale wtedy ustaw wysoką czułość, np. ISO 1600, albo nawet 3200 i więcej). 

Zdjęcia nocne — jakie parametry?

Najlepszy do tego typu zdjęć jest tryb manualny, gdzie samodzielnie możesz dobrać wszystkie parametry ekspozycji.

Jeśli tryb manualny Cię przeraża, to w wielu aparatach jest też tryb nocny, oznaczony ikoną z nocnym niebem. Nie da Ci on stuprocentowej kontroli nad zdjęciem, ale jest to dobra opcja na początek.

A jeśli masz jakieś pojęcie o parametrach w aparacie i fotografujesz wieczorem bez statywu, to polecam takie ustawienia:

1. Ustaw w swoim aparacie możliwie najniższą wartość przysłony, np. 1,8 albo 2,8. Przy zdjęciach krajobrazów, gdzie odległość jest duża, nie powinnaś mieć problemu ze zbyt selektywną ostrością. 

2. Ustaw wysokie ISO (np. 3200). Większa czułość może oznaczać lekki spadek jakości zdjęcia albo pojawienie się szumów. Ale nie bój się tego: jeśli nie masz statywu przy sobie, to jest jedyna droga, a nowe aparaty bardzo dobrze sobie radzą także z większym ISO. 

3. Czas dobierz tak, by uzyskać prawidłową ekspozycję. Jeśli wychodzi CI czas dłuższy niż 1/60 sekundy, spróbuj oprzeć się o ścianę, drzewo i maksymalnie ustabilizować aparat. 

Żonglując parametrami możesz zdecydować które ustawienia i na który kompromis pozwala Ci sprzęt i sytuacja.

jak robić zdjęcia w trybie manualnym

To nocne zdjęcie mostu zrobiłam nad Wisłą w czasie wieczornego spaceru, bez statywu. Czas to 1/60 sekundy. Przysłona 2,8 i czułość ISO 1000. Jak widać parametry nie są bardzo ektremalne, ale to dlatego, że nie było jeszcze bardzo ciemno na niebie.

Tak że powtórzę to, co napisałam na początku: najlepszy jest zmierzch, a nie czekanie do ciemnej nocy. No chyba, że chcesz fotografować gwiazdy, ale to już temat na kolejny wpis.

ja robić zdjęcia nocne

Jeżeli lubisz takie zdjęcia i szukasz inspiracji polecam Ci konto na które ostatnio trafiłam  zajrzyj do @Cineminer 

Dołącz do Kobiecej Foto Szkoły

Zapisz się na darmowy, cotygodniowy newsletter z poradami fotograficznymi.