Podobają Ci się zdjęcia z zarysem postaci? Dziś podpowiem Ci, jak ustawić aparat i jak robić zdjęcia sylwetkowe.
Dominika Dzikowska
jak robić zdjęcia sylwetkowe
Zdjęcia sylwetkowe najczęściej są robione pod światło i polegają na tym, że nie widać twarzy fotografowanych osób tylko ciemny zarys sylwetki na jaśniejszym tle.

Kiedy robić zdjęcia sylwetkowe?

Takie zdjęcia najlepiej robić, kiedy masz ciekawe tło, jaśniej oświetlone niż osoby z przodu. Najczęściej takie zdjęcia robi się na tle zachodu słońca, na tle okna, albo w studiu na tle lampy lub mocno oświetlonego tła.

jak robić zdjęcia sylwetkowe

Zdjęcia sylwetkowe  jak ustawić parametry w aparacie?

Cała sztuka polega na tym, żeby parametry na zdjęciu dobrane były tak, żeby osoby były ciemne, a tło odpowiednio jasne.

Można to oczywiście zrobić, ustawiając parametry w trybie manualnym. Możesz też zastosować korektę ekspozycji, czyli taką podziałkę, gdzie ustawisz parametry na minusie, np. -2. W telefonie można skorzystać z funkcji słoneczka/żarówki i odpowiednio przyciemnić zdjęcie.

Ciemne sylwetki najlepiej wyglądają, jeśli widać kształt ciała albo dynamiczny gest czy ruch (tu fajnie wygląda dłoń na szybie i profil drugiego dziecka).

jak robić zdjęcia sylwetkowe
Zwróć też uwagę na ramę okna, która fajnie zamyka zdjęcie.
jak robić zdjęcia w trybie manualnym

A co jeśli chcesz i czytelne tło, i widoczne postaci?

Wtedy najlepiej zadbać o światło, którym doświetlisz przód zdjęcia. Można użyć blendy, lampy błyskowej, albo nawet latarki w telefonie. Choć ja przyznam, że w takich sytuacjach nie walczę z zastanym światłem. Korzystam z tego mocnego kontrastu i robię właśnie zdjęcia sylwetkowe.

jak robić zdjęcia sylwetkowe

Przetestuj moje rady, jak robić zdjęcia sylwetkowe. Ustaw kogoś na tle okna (nie musi padać). Postaraj się ściemnić obraz tak, żeby osoba była ciemna. Na telefonie dotknij widoku za oknem. Albo ściemnij funkcją słoneczka/żarówki. Na aparacie użyj korekty ekspozycji. Ustaw ją na minus (np. -2). Jeśli nie wiesz jak to zrobić, zajrzyj do instrukcji aparatu. Warto, bo ta funkcja często się przydaje. Do boju!

Obserwuj mnie na IG @kobiecafotoszkola i zobacz inne podpowiedzi z cyklu „Jak zrobić takie zdjęcie”.