To jest jeden z tematów, o które często mnie pytałyście – jak fotografować wnętrza. Może się wydawać, że jest to temat bardziej specjalistyczny, ale nic bardziej mylnego.

Ten artykuł przyda się nie tylko architektom wnętrz i projektantkom, ale także blogerkom lifestylowym i wszystkim osobom, które prowadzą konta na Facebooku i Instagramie. Dlaczego? Bo fotografia wnętrz to doskonała okazja, żeby pokazać np.

  • twoje miejsce pracy;
  • twoje ulubione miejsce w domu;
  • ciekawe wnętrze kawiarni czy restauracji;
  • fajny hotel, który odwiedzasz w podróży służbowej albo na wakacjach;
  • wnętrza w czasie warsztatów, konferencji czy innego wydarzenia.

Fajne zdjęcia wnętrz urozmaicają Twój feed na Instagramie i dają wgląd w kawałek Twojego życia, a przy tym nie są bardzo prywatne. Ludzie szukają wnętrzarskich inspiracji i lubią zaglądać do cudzych domów! Sama się zdziwiłam, kiedy okazało się, że zdjęcie mojego domowego biura jest jednym z najpopularniejszych na moim Instagramie.

1. Jak fotografować wnętrza? W świetle dziennym!!!

Oczywista oczywistość dla osób, które mnie znają i korzystały z moich kursów.

Zawsze warto fotografować za dnia, kiedy światła jest dużo i ma ono biały kolor. Po zmroku, przy sztucznym świetle lamp o wiele trudniej o dobrą jakość, szczególnie jeśli fotografujesz telefonem. Matryca w telefonie albo w prostym kompakcie nie radzi sobie zbyt dobrze po ciemku (a w kategoriach fotograficznych trzy żarówki na suficie to wciąż jest dość ciemno!). Zdjęcia wyjdą ziarniste, zaszumione, mało ostre. Po drugie światło żarówek ma kolor żółty, więc kolory wychodzą przekłamane i nie każdy aparat daje możliwość skorygowania kolorystyki. Nie mówiąc o tym, że ciemność za oknem zabija klimat i sprawia, że wnętrza wydają się mniejsze i jakieś takie klaustrofobiczne.

Zobacz to na przykładach.

jak fotografować wnętrza - salon w świetle dziennym
W świetle dziennym wnętrze ma fajny klimat. Jest przestronne, jasne i świeże. To zdjęcie jest zrobione lustrzanką w trybie manualnym. Fotografując telefonem musisz pukać palcem w ciemne miejsca (np. pod stołem), żeby rozjaśnić zdjęcie. Nie bój się, że widok za oknem jest prześwietlony, to nie widok jest na zdjęciu najważniejszy. Jeśli masz dostępny tryb HDR,  warto z niego skorzystać.
Jak robić dobre zdjęcia wnętrz - wieczorem
Zdjęcie po zmroku mniej mi się podoba, głównie przez wielkie, ciemne płaszczyzny okien. Jakościowo jest nieźle, ale to tylko dlatego, że jest to zdjęcie z profesjonalnej lustrzanki Canon 5D III. Czym tańszy aparat, tym gorzej radzi sobie w takich warunkach.
Jak robić dobre zdjęcia wnętrz - wieczorem
I najgorsza opcja: zdjęcie komórką – żółte i słabej jakości. Naprawdę nie ma co rzucać sobie kłód pod nogi, lepiej fotografować w dzień.

2. Pilnuj geometrii – linie poziome

Najprostsze kompozycja w fotografii wnętrz to zdjęcie na wprost. Ustawiasz się równo, idealnie na wprost ściany, jakiegoś fajnego mebla, łóżka, kanapy.

Żeby zdjęcie wyglądało bardziej profesjonalnie, pilnuj, żeby poziome linie w kadrze były równe: półki, zagłówek łóżka czy listwa łącząca podłogę ze ścianą. Wyobraź sobie, że to taki horyzont Twojego zdjęcia. I tak samo jak horyzont w zdjęciach krajobrazów najczęściej jest prosty, tak samo pilnuj, by linie poziome były proste.

Kadruj szeroko i zostaw trochę wolnego miejsca po bokach. W razie czego zawsze możesz trochę zdjęcie przyciąć. Każda korekta przekrzywionych linii będzie powodowała obcięcie boków zdjęcia, tak że warto mieć zapas.

Tutaj ustawiłam się równo na wprost drzwi i pilnowałam, żeby linie były równoległe do krawędzi kadru. Przy okazji poprawiłam plakat, bo wisiał krzywo.

 

jak fotografować wnętrza - kolorowy przedpokój

3. Pilnuj geometrii – linie pionowe

Kiedy fotografujesz róg pokoju lub inne ustawienie pod kątem – pilnuj linii pionowych, czyli rogów ścian, bocznych ścian mebli, krawędzi obrazów itp. Powinny biec równolegle do krawędzi kadru. Wtedy zdjęcie sprawia bardziej harmonijne, uporządkowane wrażenie.

Jak to zrobić? Nie pochylaj aparatu, tylko trzymaj go równolegle do ścian. Żeby dobrze wykadrować zdjęcie, najczęściej trzeba zejść trochę niżej i lekko przykucnąć. Niezły fitness!

4. Szukaj ciekawych punktów widzenia

Większość ludzi fotografuje tak jak stoi – trzymając aparat na wysokości swojej głowy. W przypadku dobrych zdjęć wnętrz liczy się inwencja. Kucnij i poszukaj innego punktu widzenia. A może wejdź na krzesło i sfotografuj pomieszczenie pod kątem i z góry?

Bardzo fajnie wyglądają zdjęcia, gdzie coś dzieje się na kilku planach: na pierwszym planie stolik, na drugim kanapa, na trzecim regał. Spróbuj sfotografować pokój zza uchylonych drzwi, albo zza zasłony. Nie ograniczaj się do tego, co oczywiste.

 

Pamiętaj też o zdjęciach detali!

jak fotografować wnętrza - ciekawe ujęcia
jak fotografować wnętrza - detale

5. Popraw krzywe zdjęcie w czasie obróbki!

Większość programów i aplikacji do obróbki zdjęć ma opcję korekty perspektywy. W filmie poniżej pokazuję, jak poprawić krzywe zdjęcie w aplikacji Snapseed.

Na komputerze możesz skorzystać z Photoshopa, albo darmowego programu Photoscape X.

Podobały Ci się moje rady? Zapisz się na newsletter! Co tydzień otrzymasz wiadomość z poradami fotograficznymi i zabawnymi historiami. W prezencie za zapis dostaniesz poradnik „Jak urządzić domowe mini-studio?”.