Wakacje właśnie się zaczęły. Niektórzy już wyjeżdżają na urlop, inni spędzają lato w mieście. Nieważne, czy w tym roku Kreta, czy namiot nad Bugiem – zdjęcia z wakacji i latem wychodzą naprawdę fajne. Latem mamy naprawdę luksusowe warunki do nauki fotografii: wolny czas i dużo światła. Zatem zaczynamy!

Ja sama na wakacjach fotografuję najwięcej i nie są to tylko zdjęcia mojej rodziny na tle zabytków. Utrwalam wszystko: co jedliśmy, gdzie byliśmy, że dzieci jęczały w autokarze, moje stopy w basenie, wycieczki samochodowe i piesze, lokalne owoce – i rzecz jasna – nasze przypieczone od słońca nosy :).

I do tego Cię namawiam. Zdjęcia z wakacji to idealna okazja, żeby podnieść swoją fotografię na wyższy poziom. Poniżej przedstawiam 5 popularnych błędów, które popełniamy robiąc zdjęcia z wakacji – i proste podpowiedzi, jak ich uniknąć! 

Błąd nr 1. Trzymasz aparat w pokrowcu na dnie torby, żeby się nie pobrudził

Chcesz mieć fajne zdjęcia z wakacji? Trzymaj sprzęt pod ręką! Jaki by on nie był. Jeśli fotografujesz telefonem: przed wyjazdem zrób miejsce w pamięci. Nic tak nie wkurza, jak twórcza wena przerwana brutalnym tekstem „Nie można zrobić zdjęcia. Za mało miejsca w pamięci”. 

Bardziej zaawansowane aparaty: bezlusterkowce i lustrzanki warto nosić luzem. Przewieszasz sprzęt przez ramię i jedziesz. Naprawdę unikaj sytuacji, kiedy widzisz coś ekstra – i zamiast focić już, teraz – zaczynasz nerwowo grzebać w torbie, wyciągasz aparat z pokrowca, włączasz, o cholera, jeszcze dekielek zdjąć z obiektywu. Temat już dawno uciekł.

I jeszcze w temacie szybkości: na wakacjach polecam korzystać z trybów automatycznych i półautomatycznych. Ja najchętniej korzystam z trybu przysłony (A) i wybieram automatyczne ustawienie czułości (ISO). Działa to tak, że Ty wybierasz tylko przysłonę (u mnie zazwyczaj ok. 2,8 – czyli raczej jak najmniejsza liczba), a aparat dobiera resztę parametrów. Kocham tryb manualny, ale nie w czasie wycieczek!

jak robić dobre zdjęcia na wakacjach
jak robić dobre zdjęcia na wakacjach

Zdjęcia wykonane w trybie A z małą liczbą przysłony dają efekt selektywnej ostrości. Zwróć uwagę na rozmyte tło na zdjęciu z kwiatami, i rozmyte lusterko na zdjęciu z Madery.

Błąd nr 2. Fotografujesz tylko w pełnym słońcu

Ostre słoneczne światło nie należy do najpiękniejszych, szczególnie kiedy fotografujesz ludzi. Między godziną 10:00 a 14:00 słońce jest wysoko na niebie i robi mocne, kontrastowe cienie na twarzy. Wokół oczu robią się czarne plamy (coś jak u pandy, tylko mniej uroczo), a pod nosem pojawia się cień przypominający wąsik Hitlera.

Oczywiście to nie znaczy, że masz tych zdjęć nie robić. Rób, ale szukaj też miejsc w cieniu, gdzie nie będzie wyżej wymienionych problemów.

Jak nie w południe, to kiedy fotografować? Późnym popołudniem i wieczorem. (Można też bardzo wcześnie rano, ale w tym nie mam doświadczenia, bo na wakacjach śpię do oporu). Szczególnie na godzinę przed zachodem słońca światło robi się piękne, złote i magiczne. To jest ta słynna złota godzina – wykorzystaj ją!

Jak to wygląda u mnie w praktyce? Późnym popołudniem nie rozstaję się z aparatem. Zdarzało mi się zrobić świetne zdjęcia nawet w tak mało malowniczych okolicznościach jak w drodze z pokoju hotelowego do restauracji na kolację. Ponieważ mam hopla na punkcie zdjęć, to ustawiam też nasz dzień trochę pod tym kątem. Np. po śniadaniu idziemy na plażę i dopiero po obiedzie ruszamy na zwiedzanie. Dzięki temu w czasie zwiedzania malowniczych miasteczek mam piękne popołudniowe światło. Taka jestem sprytna 😉

Na pierwszym zdjęciu są właśnie te słynne oczy pandy, dwa kolejne – to już złota godzina.

jak robić zdjęcia na wakacjach
zdjęcia z wakacji - złota godzina
zdjęcia z wakacji złota godzina Toskania

Błąd nr 3. Wciąż takie same kadry

Większość ludzi ma swoje fotograficzne przyzwyczajenia. Moja mama najbardziej lubi portrety ludzi do pasa, tak żeby dobrze było widać twarz. I spoko! Tylko jej zdjęcia z wakacji przedstawiają mojego tatę do pasa, patrzącego w obiektyw na tle zmieniających się okoliczności przyrody. Wszystkie zdjęcia są takie same!

Zróżnicuj kadry. Podejdź bliżej, sfotografuj jakiś detal, np. kwiatek albo szyszkę w dziecięcej dłoni. Potem zrób portret. Odejdź trochę dalej, pokaż szeroki plan całej okolicy. Nie szkodzi, że na tym zdjęciu ludzie będą mało rozpoznawalni. Różnorodne kadry potem pięknie składają się w miniopowieść o Twoich wakacjach.

zdjęcia z wakacji jak robić

Błąd nr 4: Przypadkowe, zabałaganione tło

Bałagan na drugim planie zdjęcia to głównie problem osób, które fotografują telefonem albo kompaktem. Specyfika obiektywu sprawia, że wszystko na zdjęciu jest ostre –  i Twoje dziecko z lizakiem, i wszytsko co się dzieje za nim: znaki drogowe, samochody, przypadkowi przechodnie. Co z tym zrobić?

W aparatach można rozmyć tło wybierając jak najmniejszą liczbę przysłony (pamiętasz? tryb A). Jeśli nie znasz się na przysłonach, wybierz tryb obrazkowy – taki z główką: on własnie działa tak, że ostrość będzie na pierwszym planie, a tło będzie rozmyte. Tryb portretowy jest też dostępny w bardziej zaawansowanych smarfonach: i coraz lepiej się sprawdza!

Ale nawet, jeśli możesz nieco rozmyć tło, to warto zadbać, żeby było ono ładne, harmonijne, współgrające z pierwszym planem.

Czasem wystarczy zrobić kilka kroków w bok, albo wejść na murek – i już tło wygląda dużo lepiej. Kombinuj, bo warto!

Obejdź fotografowanią scenkę dookoła i popatrz, z której strony masz najlepsze tło. Albo śmiało reżyseruj scenę i ustawiaj ludzi w odpowiednich miejscach. Dobre tło naprawdę robi różnicę. 

Ciekawe ujęcia, czyli jak fotografować na wakacjach
Ciekawe ujęcia, czyli jak fotografować na wakacjach

Błąd nr 5: Trzymanie zdjęć w komputerze i telefonie

Przyznaję się – to jest ten błąd, który sama nieustannie popełniam. Moje zdjęcia z wakacji zapychają dysk laptopa, pączkują w telefonie i jakoś nie chcą się zmaterializować w postaci pięknych odbitek. Oczywiście były wspaniałe plany na drukowanie albumów z wakacji, ale jakoś ciągle nie ma czasu.

W te wakacje obiecuję sobie, że zrobię z tym porządek. Fajnym pomysłem jest drukowanie zdjęć i przyklejanie ich w albumach do scrapbookingu. Takie albumy mają sztywne kartki i można do nich przyklejać nie tylko zdjęcia. Możesz też dołączyć bilety, suszone kwiaty, naklejki, czy znaczki pocztowe. Możesz też odręcznie zapisać kilka słów od siebie.

Inna opcja: albumy drukowane. W sieci jest mnóstwo firm, gdzie możesz zamówić drukowaną fotoksiążkę ze zdjęciami. Otwierasz edytor albumów na stronie www, wgywasz zdjęcia i komponujesz je na stronach. Wygląda to naprawdę fajnie.

A jeśli nie masz czasu kombinować, to wrzuć po prostu kilka wybranych zdjęć na pendrive i wydrukuj od ręki (np. w Rossmanie). Przyczep magnesami do lodówki i gotowe!

Ciekawe ujęcia, czyli jak fotografować na wakacjach
zdjęcia z wakacji
zdjęcia z wakacji - kreatywny album