Najczęściej popełniane błędy w fotografii.
Dziś mam dla Was garść podpowiedzi. W tym wpisie znajdziecie odpowiedź na pytanie, jak uniknąć prostych i najczęściej popełnianych błędów w fotografii. Są to błędy które dość często widzę (a i sama czasem popełniam, nobody’s perfect).

Dominika Dzikowska
najczęściej popełniane błędy w fotografii

Oto najczęściej popełniane błędy w fotografii, zobacz jak w prosty sposób możesz ich unikać:

Nr. 1 Zbyt ciasny kadr.

Ucięte dłonie, ucięte ucho, twarz wypełniająca całe zdjęcie to pierwszy z błędów w fotografii. Bardzo częsta sprawa, która psuje odbiór zdjęcia. Jak to się mawia w fotografii: daj więcej powietrza! Czyli pustej przestrzeni dookoła głównego obiektu: czy to osoba, czy to zwierzę, czy przedmiot. Ćwicz w sobie nawyk zrobienia jednego kroku w tył.

Pamiętaj, że takie zdjęcie, gdzie masz zapas miejsca dookoła można potem bardzo łatwo przyciąć i skadrować bez większych strat na jakości. A uciętego ucha nie da się dorobić!

najczęściej popełniane błędy w fotografii
najczęściej popełniane błędy w fotografii

Nr 2. Brak mocnego gwoździa programu.

Gwóźdź programu to moje własne pojęcie. Lubię tak mówić na ten punkt zdjęcia, który ma przyciągać uwagę w pierwszej kolejności. Oczy w portrecie. Błyszcząca łyżeczka w kubku z herbatą. Kwiat, który przyciąga wzrok w bukiecie.

Wybierz ten punkt w momencie, gdy robisz zdjęcie i podkreśl go, jak tylko się da. Niech będzie jasne, co jest tematem zdjęcia!

Na ten punkt dajesz ostrość, na ten punkt dajesz dobre, kontrastowe światło. Umieszczasz go w mocnym punkcie kadru. Usuwasz rozpraszacze z tła. Cała uwaga na gwóźdź programu! 

Konwalie bez gwoździa programu
(jeju, tak się wtedy napięłam, naustawiałam tych szklanek i wazoników…)

Nr 3. Zero obróbki.

Brak obróbki to jeden z najczęstszych błędów w fotografii, z jakim się spotykam. Zdjęcia bezpośrednio z aparatu (albo z telefonu) to tylko materiał wyjściowy. Często są mało kontrastowe, poszarzałe, nijakie, szczególnie w tych porach roku, kiedy brakuje nam dobrego światła.

Wystarczy dwa, trzy ruchy suwakiem w prostym programie do obróbki. Podnieś kontrast, podnieś nasycenie, skoryguj jasność. Dwie minuty, a jaki efekt!

Na telefon polecam apkę Snapseed, a na komputer mój ulubiony Lightroom (płatny) lub Photoscape X (darmowy).

najczęściej popełniane błędy w fotografii
najczęściej popełniane błędy w fotografii
najczęściej popełniane błędy w fotografii

Dobre tło, światło i obróbka! Te zdjęcia pochodzą z mini kursu „Jak robić świetne zdjęcie telefonem„. Jeżeli chcesz nauczyć się, jak to zrobić,  zobacz szczegóły kursu.

najczęściej popełniane błędy w fotografii