Latem i wczesną jesienią najpiękniejsza pora do zdjęć to oczywiście złota godzina, czyli na około godzinę, czy dwie przed zachodem słońca. To idealny moment, żeby wybrać się na spacer na łąkę, albo chociaż na skwerek pod blokiem. Do takich malowniczych zdjęć potrzebujesz dosłownie kilka polnych kwiatków czy innych chwastów — no i oczywiście zachodzące słońce w tle!
fotografuj pod światło
Poszukaj odpowiedniego kąta fotografowania. Sprawdzaj, czy roślina lepiej wygląda na tle trawy, czy na tle nieba. Jeśli trzeba, kucnij albo schyl się. Przesuwaj aparat w prawo, a potem w lewo i patrz uważnie. Szukaj dobrej kompozycji i idealnego ujęcia.
jak uzyskać rozmyte tło ?
Jeśli chcesz uzyskać takie rozmyte tło jak u mnie, musisz zastosować jak najmniejszą liczbę przysłony. Liczba, jaką możesz uzyskać, zależy od obiektywu. Tutaj znajdziesz wpis, który tłumaczy, co oznaczają oznaczenia na obiektywach.
wybierz tryb półautomatyczny
Na wyświetlaczu znajdujemy liczbę przysłony. To małe liczby w zakresie od 1 do 22, często jest tam coś po przecinku, czyli np. 2,8 3,5 albo 4,0 lub 5,6. Kręć pokrętłem, aż ustawisz JAK NAJMNIEJSZĄ liczbę. U mnie to było 1,4.
Jeśli masz obiektyw typu zoom, Twoja najmniejsza liczba przysłony może zatrzymać się na 5,6 albo 4,0. Nie przejmuj się! Z takimi parametrami też da się rozmyć tło. Pamiętaj tylko, żeby ustawić zoom na dość duże zbliżenie!
wykorzystaj korektę ekspozycji
Czy telefonem też można zrobić takie zdjęcie?
Nawet jeśli fotografujesz najprostszym telefonem, śmiało korzystaj z pięknego wieczornego światła, a na koniec zrób szybką obróbkę w aplikacji VSCO.
obróbka zdjęć na komputerze
Porównaj zdjęcie bez obróbki (prosto z aparatu) i po prawej zdjęcie po mega szybkiej korekcie w programie Lightroom.
Poniżej możesz zobaczyć moje ustawienia w Lightroomie.
Highlights (czyli światła) na tym zdjęciu regulują wygląd nieba. Dlatego, żeby je przyciemnić, zjechałam suwakiem na minus.
Shadows (czyli cienie) na tym zdjęciu odpowiadały za wygląd trawy. Mocno je rozjaśniłam, żeby wydobyć to fajne podświetlenie. Z kolei Blacks (czernie) odpowiadały za tło: łąkę i drzewa, więc mocno dałam je na minus, żeby je przyciemnić i tym samym uwypuklić trawy na pierwszym planie.
Na koniec jeszcze trochę Clarity, czyli wyrazistości. To jeden z moich ulubionych suwaków!
Jeśli nie korzystasz z programu Lightroom i wolisz na początek darmowe programy – to bardzo podobne narzędzia znajdziesz też w moim ulubionym Photoscape X.
Przysłona i korekta ekspozycji to dwie kluczowe sprawy, które bardzo poprawiają wygląd zdjęć! Jeśli chcesz poznać swój aparat i z łatwością ustawiać te ważne parametry, zobacz mój kurs ” Podstawy Fotografii”.
PODSTAWY FOTOGRAFII
Nie ogarniasz swojego aparatu? Ciągle robisz zdjęcia w trybie AUTO?
Weź udział w kursie i zacznij robić takie zdjęcia, o jakich marzysz.