Dzisiaj dowiesz się o tym jak robić zdjęcia w ruchu, żeby obraz był ostry. Opowiem Ci o parametrach w Twoim aparacie, które wpływają na ostre (lub rozmazane) odwzorowanie ruchu. Wpis będzie nieco techniczny, dowiesz się, co to jest czas naświetlania i jak to wpływa na zdjęcie. Ale zanim przejdziemy do spraw technicznych, kilka prostych porad dla totalnie początkujących.

zdjecie w ruchu - sypiacy sie cukier puder

Jak robić zdjęcia w ruchu – podstawowe wskazówki

Jeśli chcesz robić zdjęcia w ruchu, idź w plener albo wybierz miejsce, gdzie jest DUŻO ŚWIATŁA. Większość problemów fotograficznych (zdjęcia nieostre, rozmazane) wynika z tego, że próbujesz fotografować ruch, kiedy masz za mało światła. Przykład? Dzieciaki skaczą po materacu i super się bawią. Chcesz im zrobić zdjęcie, ale jest wieczór, za oknem ciemno, a w pokoju świeci się jedna mała lampka. ZDJĘCIE NA BANK WYJDZIE ROZMAZANE (chyba, że zastosujesz lampę błyskową).

W warunkach domowych fotografuj jak najbliżej okna, za dnia, i w jasnym pomieszczeniu!

Kiedy jest mało światła, ustaw wysoką czułość, na przykład ISO 800, ISO 1600, a nawet ISO 3200 lub 6400. Nie bój się ziarna i szumu. Lepszy szum niż rozmazane zdjęcie, na którym i tak nic nie widać.

Robimy zdjęcia z sypiącym się pudrem

To zdjęcie było zrobione w warunkach domowych, na stole blisko okna. Nie ma tu żadnych dodatkowych lamp ani blendy, tylko miękkie dzienne światło, które pada z prawej strony.
Ponieważ był listopad i tego światła za oknem nie było zbyt dużo, ustawiłam wysoką czułość ISO 1600.

To czarne coś w tle to jest czarna płyta piankowa, którą często wykorzystuję do takich klimatycznych ujęć. Taką płytę w formacie 100 na 70 cm możesz kupić za kilkanaście złotych w sklepie dla plastyków.

Jak ustawić migawkę (czas naświetlania) robiąc zdjęcia w ruchu

Kluczowym parametrem przy zdjęciach w ruchu jest migawka, czyli czas naświetlania zdjęcia. Żeby uchwycić zamrożony ruch, musisz ustawić bardzo krótki czas. Można wtedy ostro złapać pojedyncze krople deszczu, wodę z fontanny, skaczące dzieci i, tak jak tutaj, spadające ziarenka cukru pudru.

Jaki to jest ten krótki czas? Na przykład 1/250 sekundy i krócej, czyli 1/500 sekundy albo nawet 1/1000 sekundy i tak dalej. Zwróć uwagę, że na wyświetlaczu aparatu nie zawsze widać ułamki. Często widzisz tylko mianownik, czyli liczba 500 będzie oznaczać czas 1/500 sekundy!

zdjecia w ruchu cukier puder
Aby zamrozić ruch na zdjęciu, ustawiłam czas naświetlania 1/500 sekundy

Dla porównania — zobacz drugie zdjęcie zrobione na dłuższym czasie, gdzie drobinki cukru pudru zarejestrowały się jako rozmyte smugi. Tutaj ustawiony czas to 1/45 sekundy, a aparat ustawiony był na statywie. Dłuższy czas naświetlania sprawia, że ruch na zdjęciu jest rozmazany.

Ten efekt rozmytych ziarenek cukru pudru też ma swój urok. Wielu fotografów robi takie zdjęcia na statywie, fotografując na przykład jadące samochody czy płynącą wodę w strumieniu. Cała zabawa polega na tym, żeby z głową dobrać parametry i osiągnąć efekt, na jakim nam zależy.

A Tobie które zdjęcie bardziej się podoba?

cukier puder zdjecia w ruchu
Czas naświetlania 1/45 sekundy powoduje, że cukier jest rozmazany.

Kurs „Techniczne Podstawy Fotografii”

Jeśli jesteś początkująca, to może tak być, że te czułości i migawki wydadzą Ci się czarną magią. Dlatego stworzyłam kurs fotografii online, gdzie krok po kroku w dziesięciu lekcjach pokazuję to wszystko po kolei.

Na kursie Techniczne Podstawy Fotografii nauczysz się z lekkością obsługiwać swój aparat, ustawiać parametry, dobierać je tak, żeby osiągać taki efekt, jaki chcesz.

Kurs składa się z 10 lekcji na wideo, gdzie wszystko tłumaczę, jasno, po ludzku i po kolei. Zobaczysz też, jak ustawiam wszystko w moim aparacie i jaki efekt potem mam na zdjęciach. Wszystko odbywa się przez Internet, a Ty możesz uczyć się w dowolnym miejscu i czasie.  Tu znajdziesz szczegółowe informacje, cennik i opinie moich uczennic! 

“Techniczne podstawy fotografii” to kurs online.

Cała treść jest dostępna na specjalnej stronie, do której dostaniesz login i hasło.

Kurs możesz oglądać w dowolnym miejscu i czasie.

Możesz do niego wracać wiele razy
– dostęp kupujesz na zawsze,
– 10 lekcji na wideo
– podręcznik do wydrukowania
– proste prace domowe